Romania va fi reprezentata la Jocurile Olimpice de la Soci de 24 de sportivi care vor intra in concurs la opt discipline. Schioarea Timea Sara este prima reprezentanta a Romaniei care va concura la Olimpiada de iarna gazduita de Rusia, aceasta urmand sa ia startul, sambata, la ora 12:00 (ora Romaniei), in finala probei de schiatlon 7,5 / 7,5 km, informeaza site-ul oficial al COSR.
Iata cum arata programul complet al celor 24 de sportivi romani precum si probele in care vor participa la Jocurile Olimpice SOCI 2014 este urmatorul:
Sambata, 8 februarie
12.00 – Timea Sara – schi fond – 7,5/7,5 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16:30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 10 km sprint masculin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Cretu – sanie – simplu masculin, mansa 1 si 2 (Complexul Sanki)
18.30 – Sorin Iulian Pitea – sarituri cu schiurile – trambulina normala, calificari (Arena Russki Gorki)
Duminica, 9 februarie
09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – coborare masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15/15 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 7,5 km sprint feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Cretu – sanie – simplu masculin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pitea (daca se califica) – sarituri cu schiurile – trambulina normala, finala (Arena Russki Gorki)
Citeste si: JO Soci 2014: Aici gasesti toate cifrele acestei editii a Olimpiadei
Luni, 10 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-combinata, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.00 – Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 12,5 km urmarire masculin, finala (Centrul Laura)
16.45 – Raluca Nicoleta Stramaturaru – sanie – simplu feminin, mansa 1 si 2 (Complexul Sanki)
Marti, 11 februarie
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint individual, finala (Centrul Laura)
14.00 – Timea Sara – schi fond – sprint individual feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 10 km urmarire feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Raluca Nicoleta Stramaturaru – sanie – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
Miercuri, 12 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – coborare feminin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.15 – Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Sovaiala – sanie – dublu masculin, finala (Complexul Sanki)
Citeste si: JOCURILE OLIMPICE SOCI 2014: PROGRAMUL COMPLET AL COMPETITIEI
Joi, 13 februarie
09.30 – Maria Marinela Mazilu – skeleton – simplu feminin, calificari (Complexul Sanki)
12.00 – Timea Sara – schi fond – 10 km clasic, finala (Centrul Laura)
16.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 20 km individual masculin, finala (Centrul Laura)
16.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 15 km individual feminin, finala (Centrul Laura)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul scurt (Patinoarul Iceberg)
18.15 – Raluca Nicoleta Stramaturaru, Valentin Cretu, Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Sovaiala – sanie – stafeta echipe, finala (Complexul Sanki)
Vineri, 14 februarie
09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – super-combinata, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15 km clasic, finala (Centrul Laura)
13.30 – Ioan Valeriu Achiriloaie (daca se califica) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
14.30 – Dorin Dumitru Velicu – skeleton – simplu, calificari (Complexul Sanki)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul liber (Patinoarul Iceberg)
17.40 – Maria Marinela Mazilu (daca se califica) – skeleton – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pitea – sarituri cu schiurile – trambulina mare, calificari (Arena Russki Gorki)
Sambata, 15 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.45 – Dorin Dumitru Velicu (daca se califica) – skeleton – simplu, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pitea (daca se califica) – sarituri cu schiurile – trambulina mare, finala (Arena Russki Gorki)
Duminica, 16 februarie
17.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 15 km mass-start, finala (Centrul Laura)
18.15 – Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, mansa 1 (Complexul Sanki)
Luni, 17 februarie
16.30 – Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)
17.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 12,5 km mass-start, finala (Centrul Laura)
Marti, 18 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – slalom-urias, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) – schi alpin – slalom-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
17.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi feminin, mansa 1 (Complexul Sanki)
Miercuri, 19 februarie
09.00 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom-urias, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Alexandru George Barbu (daca se califica) – schi alpin – slalom-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.45 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint clasic echipe, finala (Centrul Laura)
16.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)
Citeste si: JO Soci 2014: Jurnalistii straini sunt revoltati de conditiile de cazare. FOTO
Sambata, 22 februarie
11.30 – Timea Sara – schi fond – 30 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
14.45 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom masculin, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.15 – Alexandru George Barbu (daca se califica) – schi alpin – slalom masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan – bob – bob patru, mansa 1 (Complexul Sanki)
Duminica, 23 februarie
09.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 50 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
11.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan – bob – bob patru, finala (Complexul Sanki).
Sursa foto: sochi2014.com