Ana Porgras a luat Premiul Elegantei la Campionatele Mondiale de gimnastica

Gimnastele noastre nu au urcat pe podium la Campionatele Mondiale de gimnastica de la Tokyo, editia a 43-a. Totusi, Ana Porgras a fost consolata cu Premiul Elegantei, desi la individual compus a ocupat locul 6.Site-ul FRG apreciaza ca Ana Porgras a reusit o performanta meritorie, situandu-se pe locul 6, la capatul unei competitii la startul careia s-au prezentat 216 sportive, in timp ce Raluca Haidu s-a clasat pe locul 18. Dar, daca Ana Porgras nu a urcat pe podium, ea se va consola cu “Premiul Elegantei”, acordat de Longines, pe baza votului dat de sportivi si reprezentantii media, ea fiind cea mai artistica si cu cea mai frumoasa tinuta din concurs, Premiul urmand sa-i fie inmanat maine, inaintea festivitatii de premiere a podiumului masculin de la individual compus.Si aceasta finala, asemenea celei de la echipe, a adus in prim-plan aceleasi forte ale gimnasticii mondiale actuale: SUA – Rusia – China – Romania, clasamentul final la individual compus avand o configuratie similara cu cel al finalei pe echipe.Ana Porgras a terminat pe locul 6, cu 57.299. “Ma bucur mult ca am reusit sa-mi stapanesc emotiile si sa fac un concurs foarte bun de la inceput pana la sfarsit. Si ma bucur, de asemenea, ca sunt intre primele 6 din lume. Ma bucur, dar nu intr-atat incat sa fiu si multumita. Mai trebuie sa adaug mult in ceea ce priveste dificultatea. La sarituri nu am inca una cu un grad de dificultate atat de mare, incat sa pot sa urc pe podium… Astazi am clacat la sol si paralele, unde am gresit mici elemente, la care am luat cate o penalizare, suficient cat sa nu urc pe podium… Simt ca pot mai mult si sper ca in continuare sa pot creste in ceea ce priveste dificultatea, astfel ca la urmatorul concurs sa ma aflu pe podium…”, a spus Ana Porgras.Sursa foto: FRG