Anca Maroiu a luat medalie de bronz la Campionatul Mondial de scrima, fiind eliminata in semifinale

Romania a luat medalia de bronz la Campionatul Mondial de scrima din Italia, dupa ce Anca Maroiu a invins-o pe Sun Yujie din China. Totusi, Romania nu va avea nicio reprezentanta in finala feminina.A fost o intalnire foarte disputata, cu dese rasturnari de situatie. Maroiu a inceput mai bine, reusind sa conduca cu 2-1 si 3-2 insa Na Li a revenit, reusind sa puncteze de cinci ori consecutiv, in repriza secunda scorul fiind la un moment dat 7-3 in favoarea asiaticei. Chiar daca sportiva noastra a reintrat in joc, Na Li a terminat runda secunda in avantaj minim 9-8. La reluare, compatrioata noastra a punctat pentru 9-9, scorul ramanand neschimbat pana cu un minut inante de finalul intalnirii, moment in care arbitrul a acordat prioritate chinezoaicei, taxand astfel antijocul sportivei noastre, acest lucru insemnand avantaj de partea lui Na Li, in caz de egalitate. Ultemele secunde au fost de un mare spectacol si dramatism. Maroiu a devenit mai agresiva, reusind sa-si creeze un avantaj de trei puncte, 12-9. Dupa inca doua asalturi, Na Li s-a apropiat la doar un punct diferenta insa roamanca s-a distantat din nou la 13-11. Moment crucial caci sportive noastra nu a reusit sa-si mentina avantajul. Na Li a egalat la 13, cu 2 secunde inainte de final si, profitand de prioritatea acordata de arbitru in sepriza secunda a invins, calificandu-se in finala, acolo unde o va intalni pe compatrioata sa, Yujie Sun, invingatoare in cealalta semifinala in fata unei alte romance, Ana Maria Branza.