Argentina: San Lorenzo favorita pentru castigarea Aperturii

Triunghiularul care urmeaza sa decida titlul de campioana a primei parti a campionatului Argentinei (Apertura), a debutat miercuri seara cu partida Tigre-San Lorenzo.Meciul, disputat pe teren neutru, a debutat in nota de dominare a celor de la San Lorenzo, echipa dornica nu numai sa obtina un nou title de campioana, dupa o pauza indelungata, ci si sa razbune infrangerea suferita in timpul sezonului regulat, impotriva celor de la Tigre, chiar pe teren propriu: 0-1.Superioritatea celor de la San Lorenzo s-a concretizat in minutul 18, atunci cand atacantul Pablo Barrientos si-a inscris numele pe lista marcatorilor.Doar doua minute mai tarziu, scorul devine 2-0 in favoarea celor de la San Lorenzo, Gonzalo Bergessio punctand pentru a saptea oara in acest sezon. Asa cum era de asteptat, Tigre nu s-a resemnat cu scorul inscris pe tabela de marcaj si, dupa pauza, preia initiativa in joc.Leandro Lazzaro a redus din diferenta in minutul 76, prevestind un final de partida plin de evenimente.N-au fost sa fie insa decat evenimente disciplinare: in minutul 90 Islas (Tigre) primeste cartonas rosu, Hirsig (San Lorenzo) este pe cale sa-l imite insa scapa decat cu un avertisment insa nu se mai inscrie pana la fluierul final al arbitrului: 2-1 si San Lorenzo a luat deja un avantaj important inaintea disputei de sambata impotriva celor de la Boca Juniors.