Astra – Petrolul 1-1 (0-0). Fostul derby al Ploiestiul s-a incheiat indecis

Astra si Petrolul au terminat la egalitate, scor 1-1, in ceea ce a insemnat ,pana in aceasta vara, derby-ul Ploiestiului.A fost un meci echilibrat pe parcursul caruia cele doua formatii si-au impartit perioadele de dominare.Dupa o prima repriza alba, cei care au deschis scorul au fost jucatorii echipei gazda. In minutul 61, Morais a executat foarte bine o lovitura de colt, de pe partea dreapta a atacului Astrei, japonezul Seto punctand cu o lovitura de cap bine plasata.Petrolul a egalat in minutul 84, internationalul Gicu Grozav inscriind din interiorul careului dupa o pasa a lui Morar.Au evoluat urmatorii jucatori:Astra: Lung – Yahaya, Gaman, Muresan, Barboianu – Budescu, Seto, Distefano (Kende ’86), Junior Morais – Ivanovski, Tembo (Fatai ’72). Antrenor: Valentin Sinescu.Petrolul: Bornescu – Guilherme, Manasse, Galamaz, Achim – Cristea, Hoban (Marinescu ’66), Mustivar, Boudjemaa (Morar ’75) – Hamza (Bokila ’60), Grozav. Antrenor: Cosmin Contra.