Austria – Romania. Live Text. 0-0. Lumea fotbalului se pregateste de EURO 2012!

Amicalul Austria – Romania se joaca la Innsbruck, in aceasta seara, partida fiind transmisa de la 21.30 de TVR 1 si in format Live Text de Mondo News. Meciul va fi arbitrat de olandezul Danny Makelie. LIVE TEXTRomania – Austria se termina 0-0. Un rezultat care nu da rau la palmares. Am scapat fara gol primit, desi Austria a avut ocazii importante. A iesit in evidenta Tatarusanu si Daniel Niculae. Atentia fotbalului european se indreapta insa catre Polonia si Ucraina. Pe 8 iunie, ora 18.00, se deschide EURO 2012. Spre finalul partidei Goian bate un corner, insa mingea se duce pe langa poarta.Schimbare in echipa Romaniei. Intra Bourceanu in locul lui Chiriches.Min 62: Grozav este inlocuit de Marius Alexe. Este a sasea aparite la nationala a dinamovistului.Min. 59: Tatarusanu respinge o minge periculoasa a unui ucator austriac. Romania are pozitia 45 in clasamentul FIFA, Austria este pe locul 73. Min 48: Grozav preia mingea cu genunchiul si suteaza la poarta.A inceput a doua repriza.Se termina prima repriza. Scor 0-0 Austria – Romania.Daniel Niculae face bine faza defensiva, insa nu asta asteptam de la el.Min 42: Cea mai mare ocazie a nationalei noastre. Niculae nu poate profita de mainile de gheata ale lui Gratzei. Am fi putut deschide scorul, insa Daniel Niculae nu a gasit spatiul de deasupra portarului austriac.Mai sunt 4 minute pana la pauza. Interventie tare asupra lui Tanase, ar fi trebuit penalizata, insa nu se intampla.A ultima parte a primei reprize a mai scazut posesia Austriei.Sunt 12.500 de spectatori la meci, capacitatea totala fiind de circa 15.000. Este o asistenta buna, tinand cont ca echipa Romaniei nu este extrem de populara nmai ales in centrul Europei. Suporterii austrieci nu le dadeau nicio sansa romanilor inainte de inceperea partidei.Min. 26: Austriecii cer penalty la o interventie a lui Goian, insa arbitrul este indulgent si lasa jocul sa continue. Arnautovici, Gaman si Goian s-au aflat in duel pentru balon in suprafata noastra de pedeapsa. Arnautovici a cazut in careu in urma unui contact cu aparatorii nostri, fara insa ca arbitrul sa dicteze lovitura de pedeapsa.Grozav va imbraca tricoul Petrolului incepand de vineri, potrivit site-ului gruparii prahovene.Austria are mai multi stranieri decat Romania in lotul pentru aceasta confruntare. Fotbalistii austrieci sunt la mare cautare mai ales in Germania. Avem si noi un roman care joaca in Bundesliga, este vorba de fostul stelist Florin Lovin.Min 17: Este in continuare 0-0, in ultimul amical jucat de Romania. Incepand de maine toata atentia va fi concentrata pe Campionatul European.Se joaca si Franta – Estonia, ultimul meci amical inainte de preliminariile pentru Mondialul din Brazilia.Min. 7: Lovitura libera pentru austrieci, care sunt destul de periculosi din faze fixe. Nationala Romaniei este fara vedetele de odinioara, insa jucatorii sunt tineri, rapizi, tehnici si extrem de disciplinati , a spus antrenorul austriecilor inainte de meci.La partida Austria – Romania din aceasta seara sunt doua modificari fata de meciul cu Elvetia: Goian in locul lui Bourceanu si Tatarusanu in locul lui Lobont.A inceput partidaOra 21.30: Se intoneaza imnurile celor doua tari. Formatia noastra a avut lovitura de incepere. Este o atmosfera extraordinara la Innsbruck, cu un stadion plin. Spectatorii flutura steaguri alb-rosii! Sunt si cateva sute de fani romani la meci.Romania nu a castigat niciodata in Austria. Ultima intalnire a fost in urma cu 3 ani in campania de calificare la Cupa Mondiala din 2010. Austria a castigat atunci cu 2-1.Romania: Tatarusanu – Papp, Goian, Gaman, Rat – Florescu, Chiriches – Torje, Grozav, Tanase – NiculaeRezerve: Lobont, Rapa, Bourceanu, Chipciu, Lazar, Latovlevici, Grigore, Alexe, Maxim, Gardos, LungAustria: Gratzei – Garics, Dragovic, Arnautovic, Junuzovic, Suttner, Kavlak, Janko, Alaba, BurgstallerRezerve: Lindner, Konigshofer, Hinteregger, Ortlechner, Pehlivan, Burger, Baumgartlinger, Prodl, Klein, Sabitzer, Ivanschitz—–Inclus in turneul de pregatire austriaco-elve­ti­an, partida din aceasta seara vine dupa victoria cu 1-0 in fata nationalei Elvetiei, golul fiind inscris de Gicu Grozav in minutul 56. Nu ne asteptam la experimente din partea selectionerului Victor Piturca, mai ales ca jucatorii nou-veniti trebuie sa-si consolideze pozitia in lot pentru a avea o evolutie buna. E foarte important sa continuam seria buna, sa ne consolidam un lot, iar jucatorii nou-veniti la nationala sa aiba o evolutie buna. Intalnim o echipa a Austriei foarte motivata, au si ei la randul lor doua victorii , a declarat Piturca.De partea cealalta, austriecii se asteapta la un joc pe contraatac, desi au remarcat jocul diferit al nationalei noastre. Am studiat ultimele meciuri ale Romaniei, inclusiv victoria cu Elvetia. Au evoluat diferit de fiecare data. In acest moment, nu au o echipa formata din cele mai mari nume, dar dispun de multi fotbalisti tineri, rapizi si disciplinati tactic. Probabil vor avea o echipa compacta si vor juca pe contraatac. In orice caz, ma astept la un adversar dispus foarte defensiv in teren. Nu vrem sa facem experimente, vrem sa castigam , a spus selectionerul Austriei, Marcel Koller.Echipa probabila a Romaniei:Tatarusanu – Rat, Goian, Chiriches, Papp – Bourceanu, Lazar – Tanase, Grozav, Torje – D.Niculae.Antrenor: Victor PiturcaSursa foto: sport.roVezi aici cronica meciului Elvetia – Romania