BCR Open Romania: Juan Ignacio Chela – invingator in turneul bucurestean

Chela este noul campion de la BCR Open Romania 2010! Argentinianul l-a invins pe Andujar in doua seturi, 7-5, 6-1. Primul set a fost echilibrat, chiar daca cei doi jucatori au reusit cate doua break-uri. La scorul de 6-5 in favoarea argentinianului, acesta a reusit sa castige pe serviciul adversarului, obtinand si primul set. In setul al doilea, in primul ghem, Andujar nu a reusit sa fructifice doua mingi de break, iar in ghemul al doilea, Chela a reusit sa obtina break-ul. In ghemul al saselea, Chela a obtinut un nou break, iar apoi a reusit castigarea turneului. Chela va primit pentru victoria de la Bucuresti un cec in valoare de 66.580 de euro si 250 de puncte ATP, iar Andujar va primi 34.975 de euro si 150 de puncte ATP. De asemenea, Chela va primi un trofeu care cantareste cinci kilograme, din cristal negru, cu suport de granit. La finala BCR Open au asistat 3500 de spectatori. Juan Ignacio Chela, alaturi de Lukasz Kubot (Polonia) s-a impus si la dublu, sambata, in meciul cu Marcel Granollers/Santiago Ventura (Spania), scor 6-2, 5-7, 13-11. Citeste stirea completa in paginile site-ului sport.ro