Baraj de calificare CM Rugby: Uruguay – Romania 21-21

Echipa nationala de rugby a Romaniei a incheiat la egalitate partida tur din barajul pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2011, din deplasare, cu Uruguay, scor 21-21.Sustinuti de 17 fani, stejarii au marcat primele trei puncte in minutul 22, dupa ce Danut Dumbrava a transformat o lovitura de pedeapsa. Au urmat alte 351;ase puncte reu 351;ite de acela 351;i Dumbrava care a mai inscris de doua ori pina in minutul 32, iar Romania a preluat conducerea, 9-0. Gazdele au oferit replica prin eseul marcat de Gaston Mierez, 9-5, insa tricolorii s-au distantat din nou, 14-5, gratie eseului reu 351;it de Alexandru Manta cu doar citeva secunde inaintea pauzei.In repriza secunda, Uruguay-ul a avut un start mai bun, iar Matias Arocena a transformat doua lovituri de penalizare, scorul devenind 14-11. Romania 351;i-a marit avantajul dupa ce Bogdan Balan a marcat un eseu, iar Danut Dumbrava a transformat incercarea de doua puncte, iar diferenta a ajuns la 10 puncte, 21-11, in favoarea noastra, cu 25 de minute inainte de final.Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro