Bayern Munchen – Internationale Milano 2-3 (2-1)

nbsp;

Internationale Milano a reusit o calificare spectaculoasa in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa o reeditare a finalei din sezonul trecut, jucata impotriva echipei Bayern Munchen.

In tur, la Milano, bavarezii invinsesera cu scorul de 1-0 astfel incat singura sansa a trupei la care evolueaza si compatriotul nostru Cristi Chivu era victoria.

De atlfel, echipa italiana a deschis scorul repede, in minutul 4, Samuel Eto’o inscriind pentru actuala campioana a Europei.

Bayern a intors scorul de pe tabela de marcaj pana la pauza datorita golurilor inscrise de Mario Gomez (min.21) si Thomas Muller (min.31).

Inter a demonstrat totusi ca de la preluarea bancii tehnice de catre brazilianul Leonardo lucrurile merg din ce in ce mai bine si, dupa ce au egalat prin Wesley Sneijder (min.63) au reusit sa se impuna intr-un final dramatic, Goran Pandev inscriind golul calificarii cu doar doua minute inainte de final.