Becali a fost umilit in Tara Sfanta! Haifa – Steaua 5-0

O singura data in istoria participarilor sale in cupele europene a mai indurat Steaua o umilinta precum cea suferita joi seara in Israel. Dominata categoric si fara vreun fel de urma de idee ofensiva, Steaua a pierdut cu 0-5 meciul cu Maccabi Haifa, din grupa J a Europa League.Steaua a pierdut fara drept de apel meciul din deplasare cu Maccabi Haifa. Israelienii au marcat cinci goluri in fata unui Stanca lasat singur fata cu reactiunea de o echipa in care nu a functionat nimic. Debut trist si pentru Ilie Stan ca antrenor in cupele europene, care nici in cele mai negre vise nu s-ar fi asteptat la un asemenea rezultat in tara Sfanta. Va trebui cu siguranta sa-i dea explicatii lui Gigi Becali, care, resemnat, a parasit stadionul in minutul 75. Era doar 4-0 pentru gazde, iar finantatorul Stelei a gasit puterea sa-i aplaude pe israelieni, jucatori si suporteri, recunoscandu-le superioritatea.Maccabi a avut cel putin doua viteze in plus fata de Steaua. Cu un joc exact, in viteza, israelienii i-au naucit pe ros-albastrii antrenati de Ilie Stan si i-au lovit decisiv de doua ori in 20 de minute, prin golgheterul Amasha (10, 20).La 0-2, stelistii aveau nevoie cu disperare de un gol si au replicat prin Tatu, care a trimis mingea in bara (22). A fost singura zvacnire a ros-albastrilor , care in rest s-au intrecut in pase gresite si in lipsa de idei ofensive.Apoi, la un corner pentru Steaua stelistii au pierdut mingea, care a ajuns rapid la Amasha. Scapat singur cu Stanca, atacantul israelian a fost ajuns din urma de Bicfalvi, care l-a faultat in careu. Rosu pentru mijlocasul Stelei si penalty pentru Maccabi, transformat de Katan. Steaua a terminat repriza in genunchi, iar sperantele ca Ilie Stan, antrenor debutant in Europa League, va reusi sa schimbe ceva la pauza nu aveau sa-si gaseasca ecou.Nici la reluare stelistii nu au reusit sa se regaseasca si sa incerce sa mai salveze macar din imagine. in minutul 64 stelistii au ramas in 9, dupa ce Iliev l-a faultat in careu pe acelasi Amasha. Katan a iertat insa Steaua, zguduind transverala la lovitura de la 11 metri.S-a facut insa 4-0 in minutul 72, cand Twatha a marcat si el, iar dupa alte 7 minute Vered a inscris pentru 5-0, egaland astfel cel mai usturator esec din istoria Stelei de pana joi seara in cupele europene, tot 0-5, tot in deplasare, cu Paris Saint-Germain, in preliminariile Ligii Campionilor, in sezonul 1997-1998.Vezi cum s-a desfasurat meciul pe site-ul Realitatea TV.