Benfica – Otelul scor 1-0. Otelul a terminat aventura in Champions League!

Benfica – Otelul s-a terminat cu scorul de 1-0 in Grupa C a UEFA Champions League. A marcat Oscar Cardozo in minutul 7. Pe Estadio do Sport au fost cu putin peste 20.000 de spectatori.Otelul a ajuns la finalul aventurii in Champions League si nu a reusit nici macar un gol de onoare. O prestatie care a dezamagit, insa pana la urma este o echipa prea cruda pentru o competite europeana. Campioana Romaniei a fost eliminata rusinos, insa cu alinarea ca nu este singura echipa cu zero puncte in aceasta editie a Ligii Campionilor. Dinamo Zagreb se afla in aceeasi situatie, precum si Villareal. Benfica Lisabona merge in primavara europeana dupa 5 ani.LIVE TEXTFinal de meci.Rodrigo rateaza in min. 93. Paseaza Rapa, insa total aiurea. Otelul a incercat disperat sa obtina golul care sa-i aduca singurul punct din UEFA Champions League.3 minute de prelungiri la Lisabona.Min. 88: Jocul este oprit pentru o tragere de tricou.Min. 87: Cartonas galben pentru Giurgiu.Min. 86: Gabi Giurgiu este faultat. Lovitura batuta modest de Frunza. Pleaca pe contraatac portughezii.Otelul este campioana Romaniei, insa in acest meci reflecta imaginea fotbalului romanesc: neputincios atunci cand ajunge la un nivel mai inalt.Min. 80: Ultima schimbare pe care o poate face Dorinel Munteanu. Iese Antal, in locul sau intra Sorin Frunza, un jucator cu experienta in Cupele Europene.Min. 78: Cardozo este inlocuit cu Saviola. Acest jucator a venit de la Real Madrid in 2009. Se poate lauda ca a evoluat atat in tricoul Barcei, cat si al celor de la Real Madrid.Min. 77: Nolito prinde o minge chiar langa tusa si suteaza peste poarta.Min. 76: Sut a lui Filip, insa Artur n-a vrut sa riste si a preferat sa respinga peste transversala. Corner batut de galateni si totala lipsa de concentrare!Min. 74: Cardozo preia, paseaza la Nolito, insa mingea nu-i vine prea bine. Lipsa de precizie il salveaza pe Grahovac. Portarul galateanul trimite in afara terenului. Otelul se chinuie sa indeparteze pericolul de poarta lui Grahovac.Min. 71: Schimbare la Otelul. Iese Neagu, intra Pena.Min. 70: Iese Aimar, intra RodrigoMin. 70: Cartonas galben pentru Cardozo. Nu este in pericol sa nu fie folosit in urmatorul meci.Se simte lipsa de idei a galatenilor. Min 68: Nolito, trece de doi adversari, reusim sa recuperam, dar nu pentru mult timp. Garcia primeste un branci si este lovitura libera in favoarea vulturilor. Creste presiunea Benficai.Min. 66: Fault. A fost o intrare asupra lui Iorga.Min. 61: Garcia suteaza puternic si precis la poarta galatenilor. A fost o iluzie optica pentru o parte dintre spectatori. Nici macar pe centrul portii nu se afla Grahovac. In aceste momente Dorinel Munteanu este un cazan sub presiune!Basel – Manchester United are un rezultat interesant: 1-0 (min. 67).In aceasta a doua repriza stam mai mult in jumatatea de teren a adversarului. Ne trebuie un gol pentru a dinamiza meciul.Min. 59: Recuperam, pasa buna, Antal nu se grabeste, insa serviciul pentru Iorga este cam prea tare. Centreaza fara sa priveasca daca este vreun coechipier in zona in care vrea sa centreze.Min. 57: Inlocuire la Benfica. Iese Bruno Cesar, intra Nolito.Otelul nu va fi cu siguranta singura echipa cu zero puncte in aceasta editie a Ligii Campionilor. Dinamo Zagreb se afla in aceeasi situatie.Min. 53: Galatenii pierd balonul, desi cei de la Benfica nu fac un pressing foarte strans.Portughezii se aseaza foarte bine in propria jumatate.Min. 48: Paraschiv incearca sa-l pacaleasca pe Garay, insa nu reuseste. In repriza a doua ai nostri par putin mai determinati.Incepe repriza a doua.Final de prima repriza. Pe ansamblu, Otelul ar fi meritat un rezultat de egalitate.1 minut de prelungiriMin. 45: Aimar printre picioarele lui Benga si pana la urma reusim sa degajam.Min. 45: Recuperam, dar pierdem foarte repede posesia. Otelul n-a stralucit la combinatii. Sunt o echipa care evolueaza pe speculatii si pe dezintegrarea adversarului.Min. 43: Suteaza Antal foarte bine printre picioarele unui brazilian, insa respinge experimentatul Artur, in varsta de 30 de ani.Min. 39: Iorga dribling bun, Galatiul ataca si rateaza prin executia lui Neagu o buna oportunitate de a egala.Galatiul incet-incet isi da seama ca nu mai are ce pierde.Min. 34: Mare ocazie de egalare pentru Otelul. Rapa are balonul, suteaza la Paraschiv si apoi Giurgiu finalizeaza, insa ratare imensa!Min. 32: Emotii pentru Otelul. Sut a lui Cardozo, cel care ne-a marcat deja un gol.Min. 30: Otelul este nevoita sa joace in defensiva.Totusi, este de apreciat faptul ca Dorinel Munteanu a reusit cu Otelul sa castige titlul si sa reprezinte Romania in Champions League, desi fara succes.Benfica vine dupa trei meciuri grele: cu Manchester United, Sporting Lisabona si Maritimo Funcial, buturuga mica care a reusit sa-i puna probleme.Min. 24: Cadere in careu a lui Pablo Aimar, dupa un usor contact cu Filip. Se putea da penalty, daca ar fi judecat altfel arbitrul neamt.Min. 21: Modificare la Otelul. Intra Ljubinkovic, iese Silviu Ilie. Interesant este ca acest jucator nu se afla pe foaia oficiala. Ljubinkovic a fost adus in vara de la Petrolul.Min. 18: Cu greu gasesc spatii de combinatii fotbalistii lui Dorinel Munteanu, Cei de la Benfica se apropie periculos de poarta lui Grahovac. Se vede clar ca este un alt stil, cu care Otelul nu este obisnuit, in conditiile in care ritmul de joc si dorinta adversarului de a deposeda este o situatie foarte rar intalnita in campionatul romanesc. In Champions League doar Urziceniul a facut minuni, fiind la un pas de calificare.Dorinel Munteanu este foarte nervos. Prin contrast, Jorge Jesus este foarte linistit. Desigur, are toate motivele sa fie asa.Min. 7: Gool Benfica. Oscar Cardozo marcheaza ca in curtea scolii. Un gol marcat dureros de usor de Cardozo. Atacantul paraguayan este foarte bun la fazele fixe.Min. 6: Contraatac periculos, iese Grahovac. Bruno Cezar a trimis o pasa foarte buna pe culoar.Sunt foarte multi brazilieni in primul 11 al Benficai, dar si spanioli si belgieni. Campionatul Portugaliei este in cazul multor brazilieni prima escala spre cluburile importante.Min. 4: Benfica pare intr-o forma buna. Interventie asupra lui Paraschiv, insa nu a fost considerata fault.A inceput partida. Brigada de arbitri este una suta la suta din Germania.ECHIPE DE STARTBenfica: Artur – Ruben Amorim, Garay, Jardel, Emerson – Witsel, Javi Garcia, Aimar – Bruno Cesar, Cardozo, Gaitan.Otelul: Grahovac – Rapa, Benga, Perendija, Ilie – Neagu, Filip, Giurgiu – Iorga, Paraschiv, Antal.Se spune ca pentru multi dintre otelari acest meci este ultima sarja in Champions League. Statisticile nu ne avantajeaza. Speram macar la 1 punct pentru a nu intra in lotul rusinii, in numar de 10 pana acum: Villarreal si Dinamo Zagreb.Otelul isi ia adio de la UEFA Champions League la Lisabona! Galatenii incearca sa repare imaginea Romaniei si sa strice socotelile adversarilor. Urmeaza lupta pentru onoarea campioanei Romaniei. Benfica s-a impus la Bucuresti cu 1-0. Chiar si asa, galatenii joaca cu fruntea sus, desi sunt constienti ca s-ar putea sa nu reuseasca mare lucru. Dealtfel, analistii sportivi sunt de parere ca este ultima ocazie pentru multa vreme pentru ca o echipa romaneasca sa mai sustina un meci acasa la Benfica. Nu exista nici o presiune pe Otelul. Este o mare performanta ca am ajuns pana aici, nu se poate pune problema sa iesim cu capul plecat , a spus antrenorul Dorinel Munteanu. Am castigat multa experienta in cele cinci meciuri de pana acum, putem sa facem un meci mare cu portughezii. Nu am venit sa facem turism sau shopping la Lisabona , a declarat si capitanul Sergiu Costin.