Boca Juniors a castigat al 23-lea titlu din istorie

Boca Juniors a fost incoronata noua campioana a Argentinei, desi a pierdut marti seara in fata echipei Tigres, scor 0-1, in ultimul meci al triunghiularului care a decis castigatoarea titlului, informeaza AFP. Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 67 de Leandro Lazzaro. Boca, Tigres si San Lorenzo au acumulat fiecare cate 3 puncte dupa cele doua meciuri din paly-off, insa formatia pregatita de Carlos Ischia a iesit campioana gratie golaverajului superior. In precedentele partide ale triungiularului s-au inregistrat rezultatele: San Lorenzo-Tigres 2-1si Boca-San Lorenzo 3-1. In urma acestei performante, Boca a cucerit titlul cu numarul 23 din istoria de 103 ani a clubului, fiind totodata primul succes dupa o pauza de cinci sezoane. Altfel, in Argentina se joaca in fiecare an doua campionate, Apertua si Clausura, iar fiecare din cele 20 de echipe se intalnesc o singura data.