Bundesliga – Bayern Munchen, noua campioana a Germaniei

Victoria obtinuta sambata de bavarezi impotriva lui Bochum, coroborata cu infrangerea inregistrata de Schalke 04 cu Werder Bremen parafeaza cel de-al 22-lea titlu de campioana a Germaniei pentru Bayern. Singura circumstanta in care Bayern ar mai putea pierde titlul ar fi ca in ultima etapa, de peste o saptamana, trupa din Munchen sa piarda iar Schalke 04 sa recupereze o diferenta de golaveraj de 17 goluri. Cu acest lucru este, practic, imposibil in fotbal, Van Gaal si compania pot incepe fiesta.Un sezon care incepuse oribil atat in competitia interna cat si in Liga Campionilor devine, incet dar sigur, unul de vis pentru bavarezi. Bayern a invins Bochum cu 3-1, printr-o tripla de efect a lui Thomas Muller, si a profitat din plin de pasul gresit facut de Schalke 04. Echipa din Munchen a condus cu 3-0, dupa golurile marcate de atacantul sau in minutele 18, 20 si 69, in timp ce oaspetii au punctat prin Fuchs cu cinci minute inainte de final.Citeste mai mult pe site-ul Anteba 3