CE 2012: Cehia – Grecia 2-1 (2-0) in grupa A

Nationala Cehiei a revenit in lupta pentru calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European dupa victoria obtinuta cu scorul de 2-1 in fata Greciei, in cea de-a doua etapa a fazei grupelor.Cehii au inceput in forta intalnirea, avand deja un avans de doua goluri in minutul 6 datorita golurilor inscrise de Petr Jiracek si Vaclav Pilar, cel de-al doilea dupa o pasa decisiva a lui Gebre Selassie.Grecia a parut ca poate intoarce soarta jocului prin golul inscris de Fanis Gekas, jucator intrat pe teren la pauza dintre cele doua reprize.Nimic cu adevarat important pana la finalul partidei astefel incat, dupa doua etape, Cehia a acumulat 3 puncte, in timp ce Grecia a ramas doar cu un singur punct, acumuat in urma egalului cu Polonia.