CE 2012: Polonia – Rusia 1-1 (0-1). Dzagoev la al treilea gol in turneu

Polonia, una dintre cele doua tari organizatoare ale Campionatului European, nu a reusit decat un nou rezultat de egalitate, scor 1-1, in intalnirea cu Rusia, una dintre echipele evidentiate dupa prima etapa.A fost un meci controlat in mare parte de selectionata condusa de olandezul Dick Advocaat, oaspetii reusind de altfel sa intre pa pauza cu un avantaj de un gol, Alan Dzagoev inscriind pentru a treia oara la acest turneu final, dupa o pasa a lui Arshavin.Era rezultatul care ar fi calificat-o automat pe Rusia in sferturile de finala ale competitiei insa gazdele au egalat la o faza de contraatac finalizata de Jakub Blaszczykowski, in minutul 57.Nu s-a mai inscris pana la finalul partidei astfel incat, in ultima etapa a grupei A, Polonia va fi nevoita sa invinga Cehia pentru a reusi calificarea in timp ce Rusia, la adapostul zestrei de 4 puncte acumulate pana in prezent, va avea si varianta egalului in disputa cu Grecia.