CE 2012: Rusia – Cehia 4-1 (2-0) in grupa A

Rusia este liderul grupei A a Campionatului European de Fotbal dupa ce a surclasat nationala Cehiei, scor 4-1, intr-o partida desfasurata la Wroclaw.Nationala antrenata de olandezul Dick Advocaat a dominat intalnirea de la un cap la altul reusind de altfel sa aiba inca de la pauza un avantaj de doua goluri datorita golurilor inscrise de Alan Dzagoev (min.15) si Roman Shirokov (min.24).Cehia a inceput in ofensiva actul secund reusind sa reduca din diferenta in minutul 52, Vaclav Pilar inscriind dupa un serviciu al lui Jaroslav Plasil.Finalul meciului l-a avut in prim-plan pe atacantul lui Tottenham, Roman Pavlyuchenko. In minutul 79 acesta i-a pasat decisiv lui Dzagoev pentru 3-1, trei minute mai tarziu reusind sa-si adauge numele pe lista marcatorilor, dupa o actiune personala.