CE Canotaj: Florin Comanici a castigat aurul in proba de 5000 metri la Canoe simplu

Sportivul Florin Comanici a cucerit, duminica, medalia de aur, in finala probei de Canoe 1 pe distanta de 5.000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb.Florin Comanici s-a luptat inca din start pentru suprematie, cu un conational, Sergiu Craciun, dar care reprezinta Italia. La 2.000 de metri, Comanici a preluat cursa pe cont propriu, avand un avans de cativa metri fata de locul secund, Craciun. Acesta a fost detronat de spaniolul Manuel Campos, dar Comanici si-a pastrat avansul de 16 secunde si l-a marit la 22 de secunde la finalul celui de-al treilea tur. Dupa 4 tururi, canoistul roman avea un avans de 31 de secunde, iar medalia de aur nu i-a mai scapat.Comanici a incheiat cursa de fond de 5.000 de metri cu timpul de 22:55.50 minute, fiind urmat de spaniolul Manuel Campos, la 26.48 secunde si de slovacul Matej Rusnak (la 36.33 secunde).Finala de Canoe 1 pe distanta de 5.000 de metri a fost ultima cu prezenta romaneasca la CE de la Zagreb, care se incheie pentru delegatia tricolora cu un bilant de sase medalii, dintre care trei de aur (doua la paracanoe) si trei de argint. Obiectivul sportivilor romani a fost de a cuceri 1-2 medalii, acesta fiind depasit.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro