CE Canotaj: Romanai a castigat aurul in proba de dublu prin Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi

Echipajul masculin de Canoe 2 al Romaniei, compus din Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi, a cucerit medalia de aur in finala la 1.000 de metri, la Campionatele Europene desfasurate la Zagreb.Echipajul tricolor, multiplu laureat european si mondial, a incheiat cursacu timpul de 3:35.02 minute, trecindu-si in cont a 6-a medalie de aur. Pe podium au mai urcat Germania (plus 0,52 secunde) si Belarus (plus 0,72 secunde).Proba de Canoe 2 pe distan 355;a de 1.000 de metri este si proba olimpica, cei doi sportivi romani fiind califica 355;i la JO de la Londra.Totodata, echipajul masculin de Canoe 4 al Romaniei a cucerit argintul tot la 1.000 de metri. Sportivii Iosif Chirila, Catalin Costache, Mihail Simion si Florin Comanici au incheiat cursa cu timpul de 3:23.54 minute. Pe primul loc a terminat Belarus (3:22.13 minute).Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro