CE HANDBAL: ROMANIA – UNGARIA, 19-25. Adio semifinala

Meciul Romania – Ungaria s-a jucat de la ora 21.15, in lupta de calificare in semifinalele Campionatului European (CE) de Handbal Serbia 2012. Romania era pe locul doi in grupa inainte de acest meci. Intalnirea dintre Romania si Ungaria a avut loc de la 21.15, in direct la TVR 2 si in format Live Text pe Mondo News.Romania – Ungaria este meci de totul sau nimic. Romania este obligata sa castige cu Ungaria si Germania pentru a prinde semifinalele la CE de Handbal 2012.Live Text: Romania – Ungaria 19-25 la capatul unui meci de cosmarMin.60. Final de meci caracteristic pentru cea de-a doua repriza: 7 metru ratat de romance urmat de un gol al Ungariei, Esec usturator al fetelor noastre in fata unei mari rivale. Min.57.Ungaria se indrepta spre o mare victorie si o calificare in semifinalele competitiei. Min.54. Romancele iau la tinta portarul advers. Nimic nu merge in ofensiva in timp ce avantajul unguroaicelor creste constant. Min.51. Presiunea este acum pe echipa noastra care nu se regaseste: pase gresite, suturi slab trimise la poarta, contratacuri ratate. Min.47. Evolutie mediocra in plan ofensiv, Ungaria este pe val si devine favorita la calificarea in semifinale. Min.44. Ne apropiem la un singur gol. Min.42. Timpul se scurge in defavoarea noastra. Grselile ofensive se inmultesc iar poarta nu pare a ne mai ajuta ca in alte partide. Min.39. Gol Neagu dupa 5 minute de seceta pentru nationala tarii noastre. Min.36. Incurajata de suporteri numerosi, Ungaria pare a fi pus stapanire pe joc. Min.33. Debut slab de repriza secunda. Ungaria are pentru [rima oara trei goluri avans. Min.30. Ungaria intra la pauza cu un avantaj de 2 goluri dupa o evolutie oscilanta a fetelor lui Gheorghe Tadici. Min.27. In doar doua minute, Ungaria inscrie de trei ori fara reprila din partea romancelor. Min.25. Neagu si Nechita sunt in dispozitie buna de joc. Ofensiv suntem peste adversare.Min.23. Nu reusim sa profitam de prima eliminare de 2 minute survenita in echipa Ungariei. Min.20. Romancele au pierdut din avant permitandu-le adversarelor sa egaleze. Min.18. Ungaria profita de eliminarea Oanei Manea si se apropie la un singur gol. Min.15. Nechita inscrie pentru a doua oara. Se pastreaza o diferenta constanta de 2-3 goluri. Min.12. S-a redus diferenta de pe tabela. Ungaria este sustinuta din tribuna de un public mai numeros. Min.8. Ungaria debusolata. Getele lui Tadici au deja un avantaj de 3 goluri datorita reusitei Adei Nichita. Min.7. Gooool Neagu. Romania trece pentru prima data in avantaj. Min.5. Inceput de meci echilibrat. Min.2.Bradeanu aduce egalarea pe tabela de marcaj la prima faza ofensiza a fetelor noastre. Min.1. Primul gol al intalnirii le apartine unguroaicelor. Gheorghe Tadici, antrenorul fetelor noastre, a declarat ca Germania este un oponent mai dificil decat Ungaria, insa in functie de acest joc se vor decide pasii urmatori. Sunt foarte bucuros ca am reintrat in calculele calificarii. E meritul fetelor, care au aratat multa disponibilitate la efort, extremele, pivotul Stanca si linia de 9 metri au reusit un joc excelent. Sper ca victoria cu Spania sa aduca descatusarea jocului pentru Romania. Cred ca dintre cele doua adversare cu care mai avem de jucat, Germania este un oponent mai dificil. Primul pas este insa intotdeauna cel mai important, iar în functie de acest joc se dau cateva raspunsuri in privinta calificarii , a spus Gheorghe Tadici, antrenorul tricolorelor. Aurelia Bradeanu este de parere ca in meciul cu Ungaria, diferenta va fi facuta la nivel individual. Am facut un meci foarte bun impotriva Spaniei, dar acum am uitat totul si ne concentram pentru disputa cu Ungaria. Diferenta va fi facuta la nivel individual, sunt doua echipe care se cunosc foarte bine. Vrem sa ajungem cat mai sus , a declarat Aurelia Bradeanu. Suntem la mana noastra si ar fi pacat sa dam cu piciorul unei astfel de sanse. Am avut si noi o data noroc, ne-au ajutat rezultatele, ca pana acum prea ni se intamplau toate numai noua , a declarat Ionela Stanca.Clasament Grupa II Principala:1. Muntenegru 3 3 0 0 81-73 6p2. Ungaria 3 2 0 1 82-80 4p3. Romania 3 1 1 1 72-70 3p4. Spania 3 1 0 2 80-83 2p5. Rusia 3 0 2 1 74-77 2p6. Germania 3 0 1 2 67-73 1pFoto: TVR