CE Handbal 2012: Muntenegru este campioana dupa finala castigata impotriva Norvegiei

Muntenegru este in premiera campioana europeana la handbal feminin dupa o finala dramatica jucata impotriva Norvegiei, cea mai galonata nationala a ultimului deceniu.Muntenegru-Norvegia a fost practic reeditarea finalei olimpice din vara acestui an, castigata de natioanala nordica cu scorul de 26-23.Prima repriza a finalei europene a stat sub semnul echilibrului, cele doua formatii trecand pe rand la conducere: 5-3 pentru Muntenegru (min.10), 9-8 pentru Norvegia (min.18) pentru ca finalul primelor 30 de minute sa le gaseasca pe muntenegrence in avantaj minim 12-11.Bulatovic amp;Co au inceput mai bine actul secund distantandu-se la 3 goluri, 15-12 (min.34) insa campioana olimpica a revenit pe tabela, echilibrul caracterizand tabela pana spre finalul partidei, 19-18 (min.44), 21-20 (min.55).Norvegia a egalat la 22 la ultima faza a celei de-a doua reprize astfel incat partida a intrat in prelingiri.Tot Muntenegru a pastrat initiativa si in debutul minutelor suplimentare, la capatul primei reprize de 5 minute avand un avataj de 2 goluri, 26-24. Nordicele nu au cedat si, similar primelor 60 de minute, a egalat la ultima faza a meciului: 28-28 la capatul prelungirilor, finala necesitand inca doua reprize suplimentare a cate 5 minute.Egal si dupa a treia repriza de prelungire, 30-30 insa eliminarea lui Loke si sclipirile celor doua Bulatovic, Andjela si Katarina, au adus victoria Muntenegrului si implicit titlul continental mult visat: 35-32 dupa 80 de minute de joc spectacol.