CE Handbal 2012: Norvegia – Muntenegru, finala se joaca de la 18.00

Editia 2012 a Campionatului Mondial de handbal feminin a ajuns in faza ultimului sau act. In finala competitiei se vor intalni selectionatele Norvegiei si Muntenegrului, in ceea ce reprezinta o reeditare a finalei olimpice din luna august.Norvegia s-a calificat la pas in ultimul act al competitiei dupa ce a depasit-o categoric pe Ungaria, scor 30-19, in prima semifinala. Meciul a fost unul fara istoric, nordicele creaindu-si un avantaj linistitor inca de la pauza: 16-11. Cea de-a doua semifinala a fost una mult mai disputata, castigatoarea decizandu-se in ultimul minut al intalnirii. Serbia, tara gazda a competitiei, conducea la pauza pe Muntenegru, la un singur gol, 14-13, diferenta care s-a dovedit a fi insuficienta, oaspetele dominand actul secund in urma caruia s-au impus cu scorul de 27-26.Finala europeana se va disputa duminica, incepand cu ora 18:00 in timp ce finala mica va avea loc de la ora 15:30.