CE de handbal Serbia 2012: ROMANIA – RUSIA, 21-21 dupa un meci de foc!

Romania debuteaza luni seara la Campionatul European de handbal din Serbia. Este un meci de foc competita cu Rusia, Islanda fiind considerata cea mai accesibila echipa din grupa.
Primele rezultate la CE de handbal Serbia 2012: Muntenegru – Islanda 26-16; Cehia – Ucraina 25-22.UPDATE: Rusia ne egaleaza cu 30 de secunde inainte de final. Tadici face semn ca avem nevoie de calm. Scor final 21-21.Min. 55: 19-17. Avem doua goluri avans si atacul.Min. 38: Geiger inscrie din nou. Este 15-8. Rusoaicele inscriu insa imediat. Este 15-9.Min. 37: Inscrie Melinga Geiger. Este 14-8 pentru Romania.Min. 30: Gol Romania. 12-7. Este pauza.Min. 27: Inscrie Adina Meirosu. Este 10-6. Tribunele au un nou idol: Talida Tolnai, cea care a aparat atatea aruncari.Min. 25: Este 9-6 pentru Romania.Min. 18: Iulia Curea ne aduce in avantaj, e 7-6 dupa minute bune in care nicio echipa n-a mai inscris.Min 14: E 7 metri pentru rusoaice. Talida Tolnai nu reuseste sa apere si e 6-6.Min. 12: Curea reuseste sa inscrie in timp ce echipa este in inferioritate. Scor 6-5.Min. 8: Arunca de la 7 metri Iulia Curea si inscrie. Este 4-2 pentru Romania.Min. 7: GOL Romania. 3-1 pentru fetele noaste. A inscris Nechita, dupa golul 2 inscris de Neagu pentru echipa noastra. Rusoaicele inscriu aproape imediat, este 3-2.Atmosfera extraordinara in tribune, aproape 70% din public tine cu Romania. Este 1-0 pentru Rusia din minutul 3. In minutul 4 Romania reuseste sa restabileasca egalitatea.START MECI Calculul pe hartie arata ca Rusia ne-a incurcat de foate multe ori, insa totul merge ascendent si specialistii sustin ca e mai bine sa incepem tare CE de handbal. Intotdeauna ne-am ferit sa evitam Norvegia, sa nu incepem cu Rusia, dar iata ca de data aceasta debutam la europeanul de handbal chiar cu rusii. Va fi un meci cu trac, insa daca fetele noastre vor castiga, atunci poate fi baza unui moral bun pentru celelalte meciuri.Programul transmisiunilor TVR de la CE de handbal din Serbia debuteaza cu Muntenegru – Islanda, de la ora 19:00 si Romania – Rusia, de la ora 21:15.
La Campionatul European, Romania este in grupa cu Rusia (4.12), Islanda (5.12) si Muntenegru (7.12), iar toate meciurile vor incepe la ora 21:15 si vor fi transmise de TVR2 si TVRHDClasarea modesta la Mondialul Brazilian si ratarea calificarii la JO au adus o dorinta imensa de revansa pentru tricolore la europenele din Serbia. Revenirile lui Gheorghe Tadici pe banca tehnica, dar si a celei mai valoroase jucatoare a lumii in 2010, Cristina Neagu, pot readuce Romania in careul de asi. La ultima editie Romania a luat bronzul European (2010).Potrivit site-ului TVR, cu cateva zile inaintea startului Campionatului European de handbal feminin din Serbia (4 – 16 decembrie), Romania si-a ales noul capitan. Tricolorele au decis ca interesele sa le fie reprezentate de Cristina Neagu, interul stanga de 24 de ani. Cea mai buna jucatoare a lumii in 2010 a primit pentru prima data in cariera un astfel de rol, experien 355;a acumulata la na 355;ionala (n.r. – a debutat in 2007) si valoarea individuala fiind argumente in acest sens. Cristina Neagu preia atributiile intr-o competi 355;ie oficiala de la Cristina Varzaru si de la Valentina Ardean, handbalistele care au condus nationala in ultimul ciclu olimpic.