CFR CLUJ – MANCHESTER UNITED 1-2. Urmeaza dubla cu Galatasaray!

CFR CLUJ – MANCHESTER UNITED s-a terminat cu scorul de 1-2 in grupa H a Champions League, Manchester adjudecandu-si victoria cu numarul 100. Meciul a fost transmis in format Live Text pe Mondo News. Din pacate CFR Cluj nu si-a putut depasi conditia si a pierdut in fata lui Manchester United. Astfel, CFR ramane cu punctele castigate la Braga. Manchaster are mai multi atacanti de mare valoare si asta a facut diferenta la meciul din Gruia. Primul gol a fost marcat senzational de Kapetanos (min. 14) dupa o centrare a lui Sougou, apoi egaleaza Van Persey cu umarul in minutul 30. Golul decisiv a fost marcat tot de Van Persey, in minutul 48.Citeste si: REZULTATE LIGA CAMPIONILOR, 2 octombrieCFR Cluj se afla in acest moment pe locul 2 in grupa H. Dupa meciul cu Manchester United, pentru CFR Cluj urmeaza o dubla foarte importanta cu Galatasaray. Chiar si dupa acest meci pierdut cu Manchester, CFR Cluj are in continuare sanse la calificarea in primavara europeana.La finalul meciului, Van Persey si Sir Alex Ferguson si-au salutat suporterii. Spectatorii din Gruia si-au incurajat echipa, desi a pierdut. Dupa meciul cu CFR CLUJ, MANCHESTER UNITED are 100 de victorii in Champions League. E bine de stiut ca 75 de milioane de fani au cei de la Manchester in toata lumea.LIVE TEXT CFR CLUJ – MANCHESTER UNITED:Min. 90+1: Bastos putea sa inscrie golul carierei, s-a opus insa portarul spaniol. A fost cea mai mare ocazie de gol pentru CFR Cluj.Avem trei minute de prelungiri, trei minute de speranta pentru echipa lui Ioan Andone. Isi conserva foarte bine avantajul de 2-1 jucatorii de la Manchester United. Min. 88: Corner pentru CFR. Minge trimisa in careu, Rada este langa minge, incearca un sut, insa rateaza.CFR Cluj incearca sa egaleze pe Manchester United, insa executiile sunt foarte slabe. Posesia continua sa creasca pentru Manchester United, care in acest moment are 69%.Min. 74: Sansa de gol pentru Manchester. Au fortat englezii un penalty, insa spaniolul care conduce partida a facut semn negativ.Englezii de la Manchester United au facut cunostinta cu gazonul la incalzire. Ei nu au venit sa se antreneze inainte, asa cum se obisnuieste. Totusi, s-au acomodat bine cu terenul de joc.Probleme mari pentru Andone, isi pierde jucatori importanti. Sougou este o pierdere importanta pentru CFR Cluj.Min. 61: Iese Kapetanos, intra Sasa Bjelanovic. Min. 58: Lovitura libera pentru Manchster. Min. 56: Al treilea corner pentru CFR CLuj, Manchester are 5. Echipa lui Andone a devenit mai insistenta. Muresan deviaza in fata portii, mingea este respinsa din nou in corner. Ocazie uriasa pentru Kadu. Portughezul a prins mingea bine, dar acolo a fost De Gea.Min. 53: Suteaza Kapetanos, insa pe langa poarta lui De Gea. CFR Cluj este in continuare condusa de Manchester.Min. 48: GOL Manchester. Gol fantastic marcat de Van Persey! Manchester conduce cu 2-1. Rooney pentru Van Persey, care trimite cu stangul in poarta. A fost o iesire hazardata pentru Mario Felgueiras.Min. 47: Manchester United nu a mai castigat din 2009 primele doua partide din grupe. A inceput cea de-a doua repriza. CFR se afla pe primul loc in grupa H inainte de acest meci. Manchester incepe aceasta a doua repriza in atac. Acelasi sistem de joc pentru CFR, 4-4-2.REPRIZA A DOUAMin 45: CFR Cluj – MANCHESTER UNITED se afla la egalitate la pauza. Fluier de final, a deschis scorul Kapetanos in minutul 14, a egalat Van Persey in minutul 30.Min. 41: In continuare CFR CLUJ – MANCHESTER UNITED scor 1-1. Muresan suteaza puternic, insa este blocat de Rio Ferdinand.Min. 37: CFR are sansa prin Bastos, care insa paseaza gresit. Mingea este in posesia jucatorilor lui Ferguson, insa pierd si ei balonul.Min. 35: Ocazie mare din nou pentru Van Persey, insa Felgueiras are noroc.Min. 34: CFR Cluj si-a pierdut un jucator de mare viteza, prin schimbarea lui Sougou. Se numara printre jucatorii care ar fi putut pune probleme serioase lui Manchester United.Min. 30: GOL MANCHESTER. Este 1-1. Van Persey restabileste egalitatea. Van Persey a lovit mingea cu umarul, iar traiectoria il pacaleste pe Felgueiras.Statisticile spun ca in proportie de 90% echipa care castiga primele doua partide din grupa merge mai departe. Pentru CFR ar fi o victorie colosala cu Manchester si ar primi un milion de euro de la UEFA.Min. 25: Probleme pentru Sougou care nu poate face fata meciului mai departe. Dupa o lovitura primita in cap, Sougou este inlocuit. Intra Luis Alberto cu numarul 25 pe tricou. Sougou nu este la prima problema din acest sezon. Brazilianul Alberto este si el la al doilea meci in grupele UEFA Champions League.Min. 23: Sansa mare pentru Manchester United, Van Persie suteaza pe langa poarta lui Felgueiras.Min. 21: Anderson suteaza pe langa poarta, care l-a tintuit pe linia portii pe Felgueiras . Din fericire mingea trimisa de Anderson s-a dus pe langa poarta. CFR conduce pe Manchester, dupa golul lui Kapetanos din minutul 14.Min 18: Suteaza Rooney si este corner pentru MANCHESTER UNITED!Min. 14: GOOOOL CFR CLUJ dupa o pasa a lui Sougou. Goool Kapetanos!! ESTE 1-0 cu MANCHESTER UNITED!!! Un sut fara speranta pentru portarul Manchester-ului!!! Bucurie enorma pentru Andone! Min. 13: Pana acum nicio ocazie pentru cele doua echipe. Min. 10: CFR are serioase probleme de lot. Lipsesc jucatori importanti in economia primului 11 al echipei conduse de Andone. A revenit insa dupa prelungite suspendari Vasile Maftei. Manchester cauta victoria cu numarul 100!!Min. 7: CFR Cluj face pase undeva la centrul terenului. Este importanta posesia intr-un meci cu Manchester United. Manchaster a pierdut ultimul meci cu 2-3 in fata celor de la Tottenham.Sir Alex Ferguson se afla la cea de-a 183-a aparitie pe banca Manchesterului, in timp ce Andone la a doua la CFR.Min. 4: Faza periculoasa. Lovitura de colt trimisa periculos de Sougou. Inceput bun de meci pentru CFR Cluj.Ora 21.45: A INCEPUT MECIUL. CFR Cluj are 5 victorii din 5 cinci partide de la inceputul sezonului din Champions League, cu doar doua goluri primite.Ora 21.30: Avem mai mult decat o speranta, credinta ca CFR-ul va reusi sa se califice in primavara europeana! CFR, pe langa puncte, a adus o imagine fabuloasa Romaniei. Oficialii UEFA spuneau ca este un stadion caruia nu i-a gasit niciun repros si ca CFR Cluj este un club care si-a facut temele foarte bine. Romania se afla pe harta Europei si datorita lui CFR Cluj. Chelsea si Manchester sunt doua mari regine ale fotbalului european si mondial, iar noi am facut pasi importanti catre nivelul acestor echipe.Ora 21. 25: Sunt foarte multi ziaristi asiatici, lucru care confirma interesul lumii pentru echipa MANCHESTER UNITED. Este primul club care a depasit cota de 1 miliard de lire sterlinevaloare de piata. Totusi, CFR este intr-o forma foarte buna, iar forma nu extraordinara a lui MANCHESTER ar putea fi in avantajul CFR-ului. Ora 21.12: Desi suntem in plina toamna calendaristic vorbind, la Cluj este foarte cald si din boxe se aude melodia Eu vara nu dorm . A mai ramas aproximativ jumatate de ora pana la inceperea marelui meci CFR CLUJ – MANCHESTER UNITED. O multime de oameni a umplut strazile Clujului si se indreapta spre stadion. Ora 21.10: Posesia si eficienta ar putea fi punctul forte al CFR-ului.Ora 20.40: Ioan Andone crede ca daca CFR Cluj va inscrie, poate sa castige, subliniind ca nu este imposibila o victorie cu diavolii lui sir Alex Ferguson. O partida mare pentru noi, pentru Romania, in care speram sa obtinem un rezultat pozitiv. Suntem doua echipe care acumulat deja 3 puncte, mi-as dori sa ajungem ca tot noi impreuna sa ne calificam in Primavara europeana. Manchester are jucatori tineri, dar si noi speram sa avem un contratac si atac foarte bun. Avemjucatori cu experienta in Champions League, avem toata Romania in spate. Eu cred ca entuziasmul nostru si dorinta de a castiga acest meci ne vor ajuta sa iasa o partida frumoasa. Daca vom inscrie, putem sa castigam , a spus Andone.Ora 20.30, DECLARATII: Ciprian Deac, marele absent de la meciul CFR Cluj – Manchester: Este foarte greu, imi doresc sa joc in Champions League, insa din pacate am avut o accidentare si m-a indepartat de visul meu. Sunt jucatori de mare valoare, in aceasta seara poti sa joci la bnivel maxim. Asta e viata, sper ca la anul sa jucam din nou. Cred ca principalele noastre adversare sunt Galatasaray si Braga. Multa lume nu ne da nicio sansa, dar am demonstrat si acum 3 ani cu Chelsea cand am fost la un pas sa castigam. Sunt meciuri foarte tari, dar in asemenea meci de motivezi si dai mult mai mult decat la un meci de campionat. Nu va fi usor, pentru ca MANCHESTER este o echipa adevarata, o forta in Europa. Manchester au jucatori de mare valoare, cei mai buni din lume.Manchester nu este in cea mai buna forma, are o medie de 1,5 goluri pe meci primite. Evra recunoaste ca echipa sa are unele probleme, iar jocul de inceput de campionat intareste spusele acestuia. CFR ar trebui sa profite de faptul ca lipsesc cinci jucatori importanti.Meciul CFR Cluj – Manchester United se va juca pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu de la ora 21.45, fiind transmis in direct de posturile TVR 1, Digisport 1, Dolcesport si in format Live Text pe mondonews.ro.CFR CLUJ si MANCHESTER UNITED au trei puncte dupa prima runda. O victorie ar spori considerabil sansele ceferistilor de a ajunge in primavara Champions League.Echipe probabile:CFR: Felgueiras – Pinto, Cadu, Rada, Sepsi – Muresan, Luis Alberto – Sougou, Bastos, Camora – Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone. United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Evra – Nani, Fletcher, Anderson, Kagawa – Van Persie – Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson. Arbitru: Alberto Mallenco (Spania), ajutat de asistentii Roberto Diaz Perez del Palomar si Jesus Calvo Guadamuro (ambii Spania). update