CFR Cluj – AS Roma 1-1 in ultimul meci disputat de ardeleni in grupele Ligii Campionilor

CFR Cluj a terminat la egalitate cu AS Roma, scor 1-1, in ultimul meci al ardelenilor din Liga Campionilor. CFR Cluj au terminat grupa pe ultimul loc, cu patru puncte. Marco Borriello a deschis scorul cu un sut la coltul lung in minutul 22, pentru ca Lacina Traore sa egaleze in minutul 89.Pragmatici, italienii si-au asigurat calificarea in optimi inca din prima jumatate a reprizei intai, cand a marcat Marco Boriello. Trupa de vedete a lui Claudio Ranieri a practicat apoi un joc economicos, care i-a permis Clujului sa se apropie de poarta lui Lobont.In minutul 41, De Zerbi se afla la doar cinci metri, dar a sutat direct in portarul roman al Romei. Lobont a avut sansa titularizarii in aceasta partida, dupa ce portarul anuntat initial, Julio Sergio, s-a accidentat la incalzire.De la cabine, italienii au iesit mult mai relaxati si au mai avut o singura ocazie, prin acelasi Boriello, in minutul 67. Clujenii au avut insa situatii bune, ratate inexplicabil de Lacina Traore, care si-a atras oprobiul publicului. Ivorianul a marcat totusi golul egalarii, in minutul 88, si s-a bucurat facand gesturi obscene spre un public de care se va desparti in cateva zile. CFR Cluj incheie grupa pe ultimul loc, cu patru puncte, la fel ca in urma cu doua sezoane.