CFR Cluj – Ceahlaul 2-0 (1-0)

quot;Feroviarii quot; din Cluj-Napoca au invins, sambata, Ceahlaul Piatra-Neamt in ultima etapa a acestui tur de campionat.

Astfel, ei isi depun candidatura pentru titlul neoficial de campiona de toamna, pe care il au asigurat daca Timisoara nu invinge duminica la Brasov, iar Steaua si Urziceni nu castiga la scoruri foarte mari partidele din acest week-end. Victoria clujenilor se datoareaza celor doua goluri marcate de golgheterul din Burkina Fasso, Yssouf Kone.

CFR a dechis scorul relativ repede, in minutul 19, cand Kone s-a aflat la ocul potrivit si a inscris cu un sut la coltul lung. Majorarea avantajului a venit in minutul 57, cand acelasi atacant a recuperat un balon si a sutat imparabil, la vinclu, ducand scorul la 2-0. Rezultatul este unul asteptat, intre doua echipe care, la momentul incheierii partidei, ocupau locul fruntas si cel codas ale clasamentului Ligii I.