CFR Cluj – Dinamo, rezultat 1-0

CFR Cluj si-a revenit repede dupa dezastrul din Liga Campionilor si a obtinut o victorie foarte importanta in fata lui Dinamo, scor 1-0, intr-un meci din cadrul etapei a 14-a a Ligii 1. Singurul gol al partidei a fost inscris de Sasha Bjelanovic, in minutul 25.

Fara victorie din 1974, la Cluj, cainii vroiau sa dea lovitura in Gruia, mai ales ca echipa antrenata Sorin Cartu venea si dupa umilinta cu Bayern Munchen din grupele Ligii Campionilor (0-4).

Ardelenii au inceput insa mai bine partida si au reusit deschiderea scorului prin Bjelanovic, in minutul 25. De Zerbi a centrat in fata portii de pe stanga, iar atacantul clujenilor a impins balonul in plasa din cinci metri.

Gazdele au ratat apoi in mai multe randuri desprinderea pe tabela de marcaj, insa scorul a ramas neschimbat pana la pauza.

In partea a doua fotbalistii celor doua formatii au aratat un fotbal cu multe duritati si lipsit de ocazii importante la cele doua porti.

In minutul 62, Bjelanovic putea realiza quot;dubla quot; insa a sutat din aproximativ 11 metri peste poarta.

Cainii au terminat meciul in 10 oameni, dupa ce mijlocasul senegalez Ousmane N’Doye a vazut cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat(85).

In urma acestui rezultat, CFR Cluj a acumulat 19 puncte si a urcat pe locul 9 in clasament, iar Dinamo se mentine pe locul 5, cu 23 de puncte.