CFR Cluj – FCM Targu Mures 1-2, Liga 1 – etapa 8

Campioana a coborat pe locul 14 in clasamentul Ligii I. Duminica ea a suferit a patra infrangere din acest campionat, 1-2, acasa, cu o nou-promovata.Surpriza de proportii in Gruia, la meciul dintre CFR Cluj si FCM Targu Mures. Nici macar aducerea pe banca a lui Sorin Cartu n-a reusit sa opreasca degringolada din campionat a detinatoarei titlului, care a pierdut deja al patrulea meci din cele opt jucate in acest sezon de Liga I.Meciul s-a disputat pe o ploaie torentiala, iar clujenii se pot scuza invocand ghinionul, ei ratand mai multe ocazii mari pe durata intalnirii. Portarul oaspetilor, Stetca, a fost eroul meciului. In minutul 28, el a respins excelent mingea reluata din apropiere de Hugo Alcantara, iar sase minute mai tarziu s-a opus cu succes la doua lovituri de cap expediate de acelasi jucator. O parada de exceptie a avut si in minutul 50, cand zidul a devit sutul lui Culio.Stetca a trebuit sa se recunoasca invins in minutul 61, cand Emil Dica a scapat din marcaj si a reluat in plasa centrarea lui Rada. Soarta meciului avea sa se schimbe in numai trei minute. Mai intai, in minutul 82, Lucian Munteanu a egalat printr-un sut din careul mic, apoi Stere a inscris din lovitura libera.Scorul final, 2-1, arunca pe CFR in subsolul clasamentului, la un punct deasupra liniei de demarcatie a retrogradarii.