CFR Cluj – U Cluj scor 3-1. Jucatorii CFR-ului sarbatoresc victoria pe teren!

CFR Cluj a intalnit pe U Cluj, sambata seara, intr-un meci din etapa a 14-a a Ligii I la fotbal. Partida s-a incheiat cu scorul de 3-1 pentru CFR, golurile fiind marcate de Cadu, Welldon, Tony si Kapetanos.UPDATE S-a terminat meciul. Jucatorii CFR-ului sarbatoresc inca de pe teren si le multumesc fanilor care le-au fost alaturi. Toate cele patru goluri au fost marcate in urma unor greseli de aparare. Cadu a deschis scorul in minutul 15, apoi in minutul 32 scorul a fost majorat la 2-0 pentru CFR cu un gol marcat de Welldon. In minutul de prelungiri al primei reprize marcheaza Tony pentru Universitatea. Nigerianul a insistat la aceasta faza, la care balonul parea pierdut. Ultimul gol care a stabilit scorul final a fost marcat de Kapetanos in minutul 66. CFR Cluj – U Cluj se termina cu scorul de 3-1. Al treilea esec in acest campoionat pentru U Cluj.Min. 66: Gol Kapetanos pentru CFR. Este 3-1 in derby-ul cu Universitatea. Kapetanos il dribleaza usor pe Abrudan. Varful si-a asezat mingea pentru sut, iar Marius Popa nu a putut avea nicio reactie. Min. 45+1: – U Cluj reuseste sa marcheze prin Tony, in urma unei incredibile gafe de portarMin. 32: – CFR isi mareste avantajul gratie reusitei lui WelldonMin. 15: – CFR a deschis scorul prin lovitura de cap a lui CaduEchipele de start:CFR Cluj: Beto – Panin, Cadu, Piccolo, Camora – Peralta, Mure 537;an, Garcia – Sougou, Weldon, Ronny; Rezerve: Minca, Rada, Kapetanos, Bastos, Hora, Kivuvu, Rui Pedro; Antrenor: Jorge Costa U Cluj: Popa – Unguru 537;an, Abrudan, Szukala, Grecu – Pacurar, Bostina, Marinescu – Cojocnean, Tony, Cristea; Rezerve: Matache, Pele, Achim, Nasser Menassel, Machado, Bazzi, Niculescu; Antrenor: Ionut Badea*** Cele doua echipe clujene s-au duelat sambata seara pentru a 25-a oara in Liga I. U Cluj a obtinut ultimele victorii impotriva lui CFR in sezonul 1971-1972, cand au invins atat pe teren propriu, cat si in deplasare.Meciul dintre CFR Cluj si Universitatea Cluj va fi condus la centru de Cristian Balaj (Baia-Mare), care va fi asistat de Miklos Nagy (Cluj) si Octavian Sovre (Oradea).La casele de pariuri echipa din Gruia e favorita. Potrivit Pro Sport, Gamebookers ofera o cota de 2.05:1 pentru o victorie a CFR-ului, 3.25:1 la egal si 3.40:1 pentru o victorie a sepcilor rosii . Scorurile finale cu cele mai mici cote sunt 1-0 (5.50:1), 1-1 (6.00:1) si 0-0 (7.00:1).Cei de la U Cluj vor juca pe o prima de joc in valoare de 3.000 de euro (pentru o victorie in deplasare). Nu va fi vorba de vreo prima speciala. Meciul acesta se joaca pentru fani, pentru suporteri, nu cred ca fotbalistii se gandesc la bani inaintea unui asemenea joc , a spus Florian Walter, la Realitatea TV Cluj. Partida dintre CFR Cluj si U este programata sambata seara, de la ora 20:30, pe stadionul Dr. Constantin Radulescu. Meciul va fi transmis in direct de Digisport si live-text pe mondonews.ro.Meciul CFR Cluj – U Cluj va consemna si o premiera: este pentru prima data cand un arbitru local, tusierul Miklos Nagy, va oficia in derby-ul Cluj-ului. Gabriel Mocean, in 2003, si Marian Salomir, in primavara anului 2004, au fost ultimii arbitri clujeni care au condus ultima data o partida intre cele doua mari rivale de pe Somes, potrivit Pro Sport. Fanii U Cluj vor sa dea in judecata pe CFR ClujDupa ce au facut eforturi extreme pentru a-si achizitiona un bilet la meciul din aceasta seara, fanii „U Cluj ameninta ca vor da in judecata clubul CFR Cluj. Fanii Universitatii Cluj au anuntat astazi ca au inregistrat o plangere la Oficiul Protectiei Consumatorului (OPC) impotriva CFR-ului. Ei au au hotarat de asemenea sa de-a in judecata oficialii clubului deoarece, sustin ei, au fost discriminati.„Pretul unui bilet in peluza costa 150 de lei, pentru noi, iar pentru fanii CFR-ului costa 1 leu. Am doua bilete din acelasi sector care are preturi diferite, acesta nu e fair-play a declarat unul dintre membri galeriei Universitatii Cluj, Bogdan Blaga. Am facut azi o plangere la OPC si inca nu am primit raspuns, sper ca pana la ora meciului sa primim unul a mai spus Blaga. Suporterii echipei clujene Universitatea vor sa mearga in instanta bazandu-se pe legea 48 din 2002. „Una dintre legile pe care ne bazam este legea 48 din 2002 care spune ca orice cetatean are dreptul de a lua parte, in conditii de egalitate, la activitati culturale si sportive au spus fanii, citati de adevarul.ro.Masuri de prevenire a incidentelor fara precedentMasuri de prevenire a incidentelor la CFR-U Cluj sunt fara precedent! Peste 600 de oameni vor fi mobilizati astazi atat in oras cat si la stadion pentru a preveni conflictele intre cele doua galerii. Speram ca suporterii nostri sa fie intr-un numar cat mai mare la meciul cu CFR, chiar daca preturile biletelor sunt uriase, pentru a demonstra inca o data ca avem cei mai frumosi fani din tara , au transmis sefii catre suporteri, pe site-ul oficial. Peste 300 de jandarmi vor asigura ordinea la meci. E meci cu grad de risc zero, deci e normala o astfel de desfasurare , a declarat Anda Pop, purtatoarea de cuvand a Jandarmeriei. De la ora 17:30, traficul va fi restrictionat in jurul stadionului din Gruia. Doar persoanele care au bilet si riveranii vor putea sa mai mearga spre arena Dr. Constantin Radulescu .Sursa foto: Ziua de Cluj