CFR Cluj – Unirea Urziceni 2-0 (Liga 1 – etapa 1)

CFR Cluj a debutat in noua editie de campionat cu o victorie obtinuta pe teren propriu impotriva campioanei tarii, Unirea Urziceni, intr-o partida reeditare a supercupei Romaniei.Ardelenii au invins cu scorul de 2-0 prin golurile inscrise de Sixto Peralta in minutul 42, dupa o centrare a lui Bogdan Mara si Sebastian Dubarbier in minutul 55.In minutul 80, Unirea a irisit ocazia de a relansa soarta partidei atunci cand Paduretu a ratat o lovitura de pedeapsa.De remarcat sunt si cele doua cartonase rosii acordate in cea de-a doua parte a jocului, cate unul pentru fiecare formatie: Dani (CFR Cluj) si Ricardo Gomes (Unirea Urziceni).Pentru cele doua formatii au evoluat urmatorii jucatori:CFR Cluj: Nuno Claro – Tony, Cadu, Alcantara, Panin – Dani – Mara (Tric 259; ’75), Peralta (A. Leao ’82), Culio, Dubarbier – Y. Kone (Ruiz ’88). Antrenor: Antonio Conceicao.Unirea Urziceni: Grigore – Maftei, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu – I. Apostol (Paraschiv ’79), Ricardo Gomes, Brandan (Onofras ’82) – S. Frunza, Bilasco (Paduretu ’63), Rusescu. Antrenor: Dan Petrescu.