CFR Cluj a remizat cu Chelsea, scor 0-0

Partida dintre CFR Cluj si Chelsea s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, in meciul disputat miercuri in Grupa A a Ligii Campionilor. In tribune, atmosfera a fost una de Liga Campionilor. Cei peste 20.000 de clujeni din tribune au trait intreaga partida la intensitate maxima.

In prima repriza, CFR-ul a uimit prin dezinvoltura cu care i-a abordat pe teren pe “greii” de la Chelsea. Feroviarii s-au dovedit superiori echipei londoneze la suturile la poarta, dupa ce baietii lui Maurizio Trombetta au sutat de cinci ori catre poarta lui Cech, in frunte cu Dubardier. Cu toate acestea, in prima repriza a intalnirii din Gruia, raportul posesiei mingii a fost favorabil londonezilor, cu 57% din timpul de joc. A doua repriza a fost una in forta pentru ambele echipe, cu faze periculoase care au agitat cei 20.000 de spectatori din Gruia.

Dupa finalul partidei, presedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan s-a declarat incantat de rezultatul echipei sale. El a declarat ca acest egal cu Chelsea este rodul muncii susţinute de jucatori si conducere.

“A fost un egal cat o victorie. Am spus ca vom ceda greu puncte la Cluj. Confirma ca CFR nu e o intamplare, e un rod al muncii de 6 ani. In prima repriza am fost peste Chelsea. E cel mai mare rezultat din istoria noastra. Egalul este echitabil, trebuie sa fim corecti. Nu ne-am speriat de jucatorii lui Chelsea. Nu se mai pot face glume pe seama noastra. La Bordeaux putem obtine si noi o victorie ca si Roma. Vom mai face cel putin 4 puncte si ne vom califica in optimile Ligii”, a spus Muresan, potrivit Realitatea TV.

Si fundasul feroviarilor, Tony, a spus, la finalul meciului, ca rezultatul de egalitate contra lui Chelsea este unul istoric pentru Romania.

“Este fantastic ce am realizat. Un rezultat istoric pentru Romania si pentru Cluj. Trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, egalul este echitabil. Daca batem la Bordeaux, ne putem gandi la faza optimilor”, a spus Tony pentru Realitatea TV.

Partida urmatoare a CFR-ului va fi in deplasare, cu Bordeaux. Antrenorul Trombetta a spus ca nu se asteapta la un meci facil. “Bordeaux nu e un adversar mai usor pentru noi, s-au calificat in grupe, deci sunt o echipa puternica. Merita respect, nu ne temem de ei si cu siguranta nu va fi o partida usoara”, a spus Trombetta.

In primele minute de joc, jucatorii de la Chelsea au dominat terenul feroviarilor, dar baietii lui Trobetta si-au revenit repede si au demonstrat ca pot stapani jocul. Prima ocazie a Clujului vine in minutul 3, cand Trica centreaza, Dubardier alearga spre balon, insa Cech iese la marginea careului si respinge. Cateva secunde mai tarziu arbitrul Meyer dicteaza fault dupa ce Tony trece peste picioarele unui mijlocas londonez. Prima faza mai consistenta a clujenilor apare in minutul 7, cand Kone dribleaza toata apararea lui Chelsea, insa alege o solutie pripita, sutand de la 25 de metri, mult peste poarta.

Imediat dupa aceasta faza Mikael Balack refuza sa dea mana cu un jucator feroviar si se cearta cu arbitrul Meyer, conationalul sau. In minutul 25 feroviarii reusesc sa se apropie de careul londonezilor, iar un minut mai tarziu Dubardier rateaza din nou o centrare de pe partea stanga care ar fi putut fi periculoasa. Dupa aceasta faza, Kone este faultat, dar arbitrul Meyer nu fluiera nimic, fluiera in schimb publicul CFR-istilor.

In minutul 28 minge buna in careu pentru Trica, dar decarul CFR-ului nu poate relua spre poarta. Momentul urmator aduce un fault din spate la Kone, insa neamtul Meyer nu acorda nimic. Dupa prima jumatate de ora a intalnirii dintre CFR si Chelsea, feroviarii s-au dovedit superiori mult mai titratei adversare din Anglia.

Patru minute mai tarziu, Meyer dicteaza lovitura libera pentru clujeni de la 23 metri lateral dreapta, se bate scurt pentru Dubarbier. Mingea ajunge la Trica, care suteaza pe langa, agitand galeria CFR-ului. In minutul 41, Kone preia mingea, insa Alex faulteaza si primeste cartonas galben.

CFR termina repriza in atac, cu un Kone care isi indeplineste fara cusur pozitia de pivot.

In debutul celei de-a doua reprize, Felipe Scolari simte nevoia unei schimbari, iese Kalou si intra Anelka. Spre deosebire de meciurile facute de Steaua, CFR-ul a jucat deschis, cu iesiri periculoase pe contraatac, reusind sa atinga nivelul unui fotbal modern care se practica pe marile stadioane.

Chelsea a inceput repriza a doua in atac, dar Stancioiu a iesit la timp si a prins balonul de Bosingwa. In minutul 48 Kone obtine fault, Terry protesteaza, insa englezul este calmat de neamtul Meyer. Baietii lui Scolari au fost mai periculosi decat in prima repriza, cu atacuri agresive la poarta feroviarilor. Ballack incearca sa treaca printre 4 jucatori ai CFR-ului, insa nu are cum si mingea iese in out de poarta.

Faza periculoasa la poarta lui Stancioiu in minutul 51, Anelka a centrat catre Lampard, portarul CFR-ului ezita, dar scapam doar cu un corner.

In minutul 56 Drogba acuza ca a fost lovit si este luat cu targa. Felipe Scolari urla de pe margine si isi preseaza baietii sa atace mai mult. In minutul 58 iese accidentatul Drogba, intra fundasul Belleti.

Campioana Romaniei joaca in continuare fara complexe, ca o echipa cu experienta in Liga Campionilor. Totusi, intalnirea cu Chelsea a fost abia al doilea joc al clujenilor in aceasta competitie. Dupa prima ora de joc scorul se mentine 0-0, iar CFR-istii sunt indreptatiti sa spere la o victorie in fata finalistei Ligii Campionilor.

Baietii lui Scolari au sperat ca pe final pot da lovitura in Gruia si Di Santo a avut ocazia de a produce surpriza in tabara englezilor, dupa o lovitura cu capul care a adus mingea putin pe langa poarta, in minutul 74. Scolari face ultima schimbare, iese Malouda, intra Lissandro. Clujul se pastreaza puternica, este pe punctul de a produce extaz in randul suporterilor din Gruia, insa Trica suteaza puternic in bara de la 16 metri, in minutul 80. Feroviarii nu s-au descurajat, continuand sa spere la un gol in poarta londonezilor. Clujenii au sperat pana la finalul meciului si au atacat fara intrerupere la poarta lui Cech, insa si gruparea londoneza a pus in pericol poarta lui Stancioiu. In minutul 84, Belletti trage din unghi peste poarta, iar doua minute mai tarziu Pereira a ridicat spectatorii in picioare dupa ce Petr Cech a respins balonul cu un reflex fenomenal. In minutul 89 are loc prima schimbare la CFR! Trica nu mai poate (un jucator de 32 de ani) si este inlocuit de catre Didi, un jucator de viteza.

Finalul de meci a adus agitatie in Gruia, insa CFR a incheiat partida cu Chelsea cu scorul de 0-0, castingand un punct. Astfel, putem spune ca suntem egalii unei super-puteri! Suntem egalii finalistei Ligii Campionilor, desi englezii castiga intr-o zi cat unii jucatori ai CFR-ului intr-un an.

Antrenorul lui CFR Cluj, Maurizio Trombetta, a inceput partida cu Chelsea cu aceeasi componenta ca si in meciul cu AS Roma.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 2. Tony, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Pereira – 31. Dani, 6. Muresan, 7. Dubarbier, 10. Trica (29. Didi ’89), 19. Culio – 17. Kone. Anternor: Maurizio Trombetta.

Chelsea: 1. Cech – 17. Bosingwa, 33. Alex, 26. Terry, 18. Bridge – 12. Obi Mikel, 13. Ballack – 21. S. Kalou (39. Anelka ’46), 8. Lampard, 15. Malouda (9. Di Santo ’74) – 11. Drogba (35. Belletti ’58). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Cartonase galbene: Pereira ’71, Dani ’90 / Alex ’40, Anelka ’78