CFR Cluj face un nou pas gresit in prima liga

Echipa antrenata de Sorin Cartu a trecut, vineri, pe teren propriu, de campioana en-titre, CFR Cluj, scor 2-1, ambele goluri ale gorjenilor fiind marcate in prima repriza de Stanga, in timp ce golul de onoare al clujenilor a fost reusit de Trica, transmite corespondentul NewsIn.PANDURII TG. JIU-CFR CLUJ 2-1 (Stanga 26, 45 / Trica 58)Pandurii: Stanca – Popete, Rusu, Chibulcutean, Cardoso – Ghindeanu, Stanga, Vancea, Nalati (Murgan 54), Iordache (Orac 75) – Al. Piturca (Raskovic 87). Antrenor: Sorin Cartu.CFR: Stancioiu – Panin, Galiassi, Cadu, Pereira – Peralta (E. Kone 84), Dani – Dubarbier, Deac (M. Jose 68), Culio (Trica 46) – Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.Cartonase galbene: Popete 57, Stanga 90+1 / Trica 49, Pereira 59, Cadu 90+4Arbitri: Ovidiu Hategan – Octavian sovre, Sebastian GheorgheStadion: Municipal; Spectatori: 4.500Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 26: Ilie Iordache a primit o pasa pe partea stanga, a driblat un adversar, apoi a pasat pe partea opusa pentru Florin Stanga, care a preluat si l-a invins cu un sut plasat pe Stancioiu.2-0, min. 45: Alexandru Piturca l-a driblat pe Cadu la marginea careului de 16 metri al clujenilor, a centrat spre Stanga, iar acesta din urma a reluat, din prima, si l-a invins pe Stancioiu.2-1, min. 58: Panin a centrat de pe partea dreapta pentru Trica, iar mijlocasul, nemarcat in careul gorjenilor, l-a invins fara probleme, cu capul, pe Stanca.La inceputul partidei, cele doua echipe au tinut un moment de reculegere in memoria victimelor accidentului minier de la Petrila, de la finalul saptamanii trecut. Jucatorii celer doua echipe au purtat pe toata durata jocului banderole negre in memoria celor care si-au pierdut viata in mina din Valea Jiului.Argentinianul Juan Culio s-a accidentat in timpul primei reprize, nu a mai putut continua, astfel incat italianul Maurizio Trombetta a fost nevoit sa il inlocuiasca cu Eugen Trica.In minutul 53, clujenii au avut ocazia sa marcheze prin Yssouf Kone, dar balonul trimis de el spre poarta gorjenilor a lovit bara transversala.In primul minut de prelungire al meciului, antrenorul gorjenilor, Sorin Cartu, a fost trimis in tribune de centralul Ovidiu Hategan, pentru ca protesta la toate deciziile brigazii de arbitri.Mijlocasul gorjenilor, Florin Stanga, a reusit in acest meci primele sale goluri pentru Pandurii Tg. Jiu in Liga I, in timp ce Eugen Trica a reusit cel de-al doilea sau gol pentru CFR Cluj in acest sezon.La partida de la Targu Jiu au asistat si circa 100 de suporteri ardeleni veniti de la Cluj pentru a-si incuraja favoritii.Cele doua formatii s-au mai intalnit pana acum in Liga I de 6 ori, iar nicio partida nu s-a terminat la egalitate. Astfel, gorjenii s-au impus de doua ori, iar clujenii de 4 ori, golaverajul fiind favorabil tot ardelenilor, care au marcat 8 goluri si au primit doar 5.Acest meci a fost cel cu numarul 10 in Liga I pentru antrenorul italian al clujenilor, Maurizio Trombetta, care in aceste partide a obtinut 5 victorii, 4 egaluri si o infrangere, golaverajul in aceste jocuri fiind de 13-6.Arbitrul Ovidiu Hategan nu a mai condus pana acum niciun meci intre cele doua grupari, dar are la activ 4 partide in care i-a arbitrat pe clujeni si 3 in care a condus jocuri ale celor de la Pandurii. Astfel, campioana en-titre nu a pierdut niciun meci cu Hategan la centru, in timp ce gorjenii au inregistrat o victorie si doua infrangeri.Pandurii Tg. Jiu nu au mai pierdut un meci in Liga I din etapa a 11-a, atunci cand se inclina in fata celor de la Universitatea Craiova. De atunci, formatia antrenata de Sorin Cartu a mai disputat 4 meciuri si a inregistrat o victorie si trei egaluri consecutive. De partea cealalta, CFR Cluj a inregistrat prima infrangere dupa o serie de 3 partide, in care ardelenii au inregistrat doua victorii si un egal.In urma acestui rezultat, CFR Cluj este in continuare pe locul 3, cu 26 de puncte, in timp ce Pandurii Tg. Jiu acumuleaza 20 de puncte, dar ramane pe locul 12.