CFR Cluj invinge pe Dinamo si relanseaza lupta pentru titlu

Liga I, etapa 11 – CFR Cluj-Dinamo 1-0Echipa antrenata de Maurizio Trombetta a trecut, vineri, de Dinamo, scor 1-0, in derby-ul etapei a 11-a a Ligii I, rezultat in urma caruia ardelenii s-au apropiat la 6 puncte de formatia antrenata de Mircea Rednic, transmite corespondentul NewsIn.CFR CLUJ – DINAMO 1-0 (Kone 40) CFR Cluj: Stancioiu – Panin, Cadu, Galiassi, Pereira – Muresan, Dani (Peralta 69) – Dubarbier, Trica (Deac 79), Culio – Kone (Didi 86). Antrenor: Maurizio Trombetta. Dinamo: Lobont – Blay, Tamas, J. Cesar, Ze Diabate – Ad. Cristea, Ropotan, Izvoranu (Diakite 63), Bostina (Torje 57) – Bratu (Miranda 32), Danciulescu. Antrenor: Mircea Rednic. Cartonase galbene: Muresan 8, Cadu 66 / Diakite 65 Arbitri: Istvan Kovacs – Aurel Onita, Zoltan Szekely Stadion: Dr. Constantin Radulescu: Spectatori: 20.000 Cum s-a marcat golul: 1-0, min. 40: Alvaro Pereira a incercat sa suteze de la circa 25 de metri, insa mingea trimisa de el spre poarta adversa a fost deviata de africanul Yssouf Kone, iar Lobont nu a putut evita golul. In momentul in care cele doua echipe au iesit pe gazon pentru startul patidei, galeria clujenilor a afisat un banner pe care scria Va multumim pentru ajutorul acordat, dar acum luptam pentru campionat . Mesajul face referire la sezonul trecut de campionat, cand clujenii au castigat titlul de campioni profitand de infrangerea Stelei de pe terenul lui Dinamo, din penultima etapa a Ligii I. Stelistii aveau un avantaj de un punct, pe care l-au pierdut dupa meciul cu dinamovistii, iar in ultima etapa ardelenii au invins Universitatea Cluj si au cucerit titlul. In minutul 14 al meciului, clujenii au avut sansa sa deschida scorul, insa lovitura de cap a capitanului Ricardo Cadu a fost respinsa de pe linia portii de mijlocasul Adrian Cristea. De asemena, la o faza din minutul 35 al partidei, alb-rosii au respins de doua ori consecutiv de pe linia portii, o data prin Lobont si inca o data prin Julio Cesar, dupa ce Trica trimisese cu capul spre poarta adversa. In minutul 16 al partidei, Gabriel Bostina a avut o interventie destul de dura la Eugen Trica, insa arbitrul Istvan Kovacs a acordat doar lovitura libera pentru clujeni si nu l-a avertizat pe mijlocasul dinamovist, fapt ce a starnit iritarea pe banca tehnica a clujenilor. Florin Bratu s-a accidentat in minutul 30 al partidei la genunchi si pentru ca nu a mai putut continua a fost inlocuit, doua minute mai tarziu, cu argentinianul Osvaldo Miranda. Acesta a revenit in echipa lui Mircea Rednic, intr-un meci de campionat, dupa o pauza de 9 etape, el nemaifiind inclus in lot de la meciul din prima etapa cu Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1. Dupa acea partida, Rednic l-a trimis pe jucator la echipa a doua si a fost reprimit in lot dupa ultimul meci din campionat cu Farul Constanta, scor 1-0. Intre timp, argentinianul a evoluat la formatia secunda a alb-rosiilor, pentru care a marcat 4 goluri in 7 partide, dar el a jucat si in meciul din Cupa Romaniei, cu FCM Targu Mures. In minutul 65 al meciului, Diakite a avut o intrare mai dura asupra lui Dani, interventie in urma careia a primit cartonasul galben. La aceeasi faza, capitanul clujenilor, Ricardo Cadu, i-a reprosat dinamovistului intrarea la coechipierul sau si l-a impins putin pe jucatorul alb-rosiilor, gest pentru care a fost si el avertizat de Istvan Kovacs. Mijlocasul clujenilor, Eugen Trica, a acuzat ceva probleme medicale, dupa mai multe dueluri cu adversarii sai directi, astfel incat el nu a mai putut continua meciul si a fost inlocuit in minutul 79 al partidei cu Ciprian Deac. In minutul 82 al partidei, Adrian Cristea a cazut la circa 18 metri de poarta adversa, in urma unui duel cu Ricardo Cadu, dar Istvan Kovacs a lasat meciul sa continue, moment in care antrenorul dinamovistilor, Mircea Rednic, a patruns pe teren sa ii reproseze centralului decizia luata. CFR Cluj a mai reusit sa inscrie o data, prin Didi, in minutul 89 al meciului, dar reusita brazilianului a fost anulata corect, de arbitrul Istvan Kovacs, pe motiv de ofsaid. Dupa reusita din acest meci, atacantul Yssouf Kone a ajuns la cota trei pentru clujeni. Primele sale goluri pentru echipa antrenata de Maurizio Trombetta au fost marcate in etapa a 8-a a Ligii I, in meciul cu Farul Constanta, scor 3-0, atunci cand jucatorul a reusit o dubla. Antrenorul alb-rosiilor, Mircea Rednic, nu a putut conta pentru acest derby pe Cristian Pulhac, Ze Kalanga si Marius Niculae, toti accidentati. Fata de echipa din ultimul timp folosita de Dinamo, antrenorul Mircea Rednic a ales sa faca unele schimbari, fortat insa si de indisponibilitati. Astfel, pe partea stanga a apararii a aparut Ze Diabate, care a jucat in locul lui Cristian Pulhac. La centrul terenului, Rednic a ales sa il trimita langa Adrian Ropotan pe Silviu Izvoranu, desi fotbalistul jucase in ultimul timp fundas. De asemenea, Adrian Cristea a fost mutat pe partea dreapta a liniei de mijloc, in locul lui Ze Kalanga. La partida de pe stadionul Dr. Constantin Radulescu au fost prezenti si aproximativ 1.000 de suporteri dinamovisti veniti de la Bucuresti pentru a-si incuraja favoritii. Pe tot parcursul partidei, fanii alb-rosiilor au scandat impotriva clujenilor, pe care i-au injurat de mai multe ori. De asemena, suporterii au scandat si mesaje xenofobe, cum ar fi Afara cu ungurii din tara . CFR Cluj nu a mai pierdut un meci in Liga I din etapa a 5-a, atunci cand FC Vaslui se impunea in fata ardelenilor cu scorul de 2-1. De atunci clujenii au mai disputat 5 partide, in care au reusit sa obtina trei rezultate de egalitate, cu Otelul Galati (1-1), Steaua (1-1) si Poli Iasi (0-0) si 2 victorii, cu Farul Conatanta (3-0) si Gloria Bistrita (2-1). De asemenea, antrenorul Maurizio Trombetta este neinvins pe banca tehnica a clujenilor, el fiind instalat in functie dupa remiza cu Poli Iasi. Cu el pe banca tehnica, clujenii au jucat 7 meciuri in toate competitiile (4 in campionat, doua in Liga Campionilor si una in Cupa Romaniei), reusind 4 victorii si trei egaluri. Echipa antrenata de Mircea Rednic era neinvinsa in Liga I, de la un meci din etapa a 5-a, cu Rapid, scor 1-2. De atunci alb-rosii au mai disputat 5 partide, reusind sa le castige pe toate, cu Farul Constanta (1-0), Gloria Bistrita (2-1), Poli Iasi (2-0), FC Vaslui (2-1) si Universitatea Craiova (1-0). CFR Cluj ramane fara infrangere in meciurile de pe teren propriu in acest sezon al Ligii I. Astfel, din cele cinci meciuri jucate acasa, clujenii au reusit sa castige doua, iar trei le-au terminat la egalitate. De cealalta parte, Dinamo a inregistrat a doua infrangere in deplasare, dupa esecul din derby-ul cu Rapid, scor 1-2. Pana acum cele doua formatii s-au mai intalnit in Liga I de 24 de ori, iar clujenii au reusit sa se impuna de sase ori, patru partide s-au terminat la egalitate, in timp ce dinamovistii au reusit sa se impuna in 14 jocuri. Golaverajul este net favorabil bucurestenilor, care au marcat 50 de goluri si au primit doar 24. Ultimul meci castigat de Dinamo pe terenul celor de la CFR Cluj s-a disputat acum 34 de ani, in sezonul 1974/1975, atunci cand bucurestenii, antrenati de Dumitru Niculae Nicusor, s-au impus cu scorul de 2-0. De asemenea, de cand CFR Cluj a revenit in Liga I, in sezonul 2004/2005, dinamovistii nu au reusit sa castige niciun meci pe terenul ardelenilor, din cele patru jocuri disputate, trei incheindu-se cu victoria clujenilor, in timp ce unul s-a terminat la egalitate. In urma acestui rezultat, CFR Cluj a acumulat 19 puncte si a urcat pe locul 5 in clasament, la egalitate de puncte cu FC Timisoara, dar despartite de golaveraj. De cealalta parte, Dinamo a ramas pe primul loc in campionat cu 25 de puncte, la patru puncte de ocupanta locului doi, AFC Urziceni, care are insa un meci mai putin disputat.