CFR Cluj invinge pe Unirea Urziceni si se apropie de podium

Campioana CFR Cluj a castigat vineri, scor 1-0, partida de pe teren propriu cu AFC Urziceni si ramane neinvinsa in meciurile directe din Liga I cu formatia ialomiteana, transmite corespondentul NewsIn.CFR CLUJ – AFC URZICENI 1-0 (Y. Kone 52)CFR Cluj: Stancioiu – Tony, Cadu, Galliasi, Pereira – G. Muresan, Peralta – Culio (Oberman 69), Trica, Dubarbier (E. Kone 83) – Didi (Y. Kone 21). Antrenor: Maurizio Trombetta.AFC Urziceni: Arlauskis – E. Nicu, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu – Mara (S. Frunza 79), Paduretu, R. Gomez, I. Apostol (Brandan 57) – Onofras (Rusescu 61), Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu.Cartonase galbene: Cadu 29, Peralta 89 / Apostol 33, Onofras 36, Mara 64, E. Nicu 75, Bilasco 81Arbitri: Cristian Balaj – Ionut Popa, Cristian FecioruStadion: Dr. Constantin Radulescu; Spectatori: 8.000Cum s-a marcat golul:1-0, minutul 52: Yssouf Kone a preluat o minge in careu, de langa Bruno Fernandes, si l-a invins pe Arlauskis cu un sut de la 10 metri.In minutul 20, atacantul gazdelor, Didi, a acuzat o accidentare si i-a cerut lui Maurizio Trombetta sa il inlocuiasca, lucru ce s-a intamplat un minut mai tarziu. In locul lui Didi, pe teren a intrat Yssouf Kone.In pauza meciului, spectatorii l-au huiduit pe italianul Maurizio Trombetta, caruia i-au reprosat ultimele doua infrangeri inregistrate si faptul ca in primele 45 de minute ale acestui joc, CFR nu a reusit sa isi impuna jocul.In minutul 47, CFR Cluj a ratat o mare ocazie prin Eugen Trica, al carui sut de la 12 metri a fost respins in bara transversala de Arlauskis.Dupa golul marcat impotriva Urziceniului, atacantul Yssouf Kone a ajuns la a patra reusita din actuala stagiune, devenind golgheterul la zi al echipei. Fotbalistul de 26 de ani a fost folosit in opt meciuri din Liga I, adunand in total 566 de minute.In urma acestui rezultat, CFR Cluj ramane fara infrangere in meciurile cu formatia ialomiteana. In cele cinci jocuri de pana acum, ardelenii s-au impus de trei ori, in timp ce alte doua partide s-au incheiat la egalitate, avand si golaveraj pozitiv: 8-1. Cele doua grupari s-au mai intalnit si in finala Cupei Romaniei, editia 2007/2008, atunci cand tot CFR s-a impus, scor 2-1, adjudecandu-si trofeul.Atacantul argentinian Gustavo Oberman a evoluat din nou pentru CFR intr-un meci din Liga I dupa mai bine de doua luni de absenta. Ultimul joc din campionat in care acesta a fost folosit s-a consemnat pe 24 august, scor 1-2 cu FC Vaslui. De atunci, Oberman nu a mai fost utilizat in vreun meci, desi era apt de joc.AFC Urziceni a inregistrat al doilea esec in deplasare din acest sezon dupa ce in runda inaugurala a fost invinsa de FC Brasov, scor 1-0. In rest, ialomitenii au mai disputat cinci jocuri pe teren strain, obtinand tot atatea succese.Dupa victoria cu gruparea pregatita de Dan Petrescu, CFR Cluj a urcat pe locul 5 in clasament, cu 22 de puncte, la egalitate cu Steaua. In schimb, Urziceniul va ramane pe pozitia secunda si dupa aceasta etapa, avand stranse 27 de puncte.