CFR invinge la penalty in derbyul Clujului

Detinatoarea trofeului, CFR Cluj, a trecut marti de U Cluj, scor 13-14, dupa loviturile de departajare, in 16-imile Cupei Romaniei, intr-o partida in care oaspetii au revenit de la 0-2 la 3-3 dupa 90 de minute, desi au evoluat din prima repriza in zece jucatori, transmite corespondentul NewsIn.UNIVERSITATEA CLUJ – CFR CLUJ 3-3, 10-11 dupa lovituri de departajare (Soporan 9-penalty, 27-penalty, suteu 78 / Didi 50, Trica 77, Peralta 80). Pentru Universitatea au transformat Soporan, Ungurusan, Cordos, Bus, Borza, Bundea, Szilagyi, Ad. Ionescu, suteu, Merlier, si a ratat Soporan, in timp ce pentru campioana Romaniei au punctat Trica (2), Culio, Deac, Didi, Peralta, Tony, Toma, Panin, Dani si Nuno Claro.Universitatea Cluj: Merlier – Ungurusan, Cordos, Szilagyi, Suller – Soporan, Dorinel Munteanu (Bundea 61) – Ad. Ionescu, Suteu, P. Budean (Bus 54) – Suciu (Borza 65). Antrenor: Dorinel Munteanu.CFR Cluj: Nuno Claro – Panin, Vieira (Trica 74), Alcantara, Toma – Dani, Peralta – Oberman (Culio 46), Prette (Tony 46), Deac – Didi. Antrenor: Maurizio Trombetta.Cartonase galbene: Suciu 27, Soporan 34, Suller 58, Szilagyi 72, Cordos 95 / Nuno Claro 44, Deac 68, Culio 89, Toma 113Cartonas rosu: Alcantara 44Arbitri: Lucian Dan – Nicolae Meghesan, Gero SzaboStadion: Ion Moina (Cluj). Spectatori: 5.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 9: Soporan inscrie din penalty-ul obtinut de Budean dupa un fault al lui Dani.2-0, min. 23: suteu este faultat in careu de Peralta si arbitrul acorda din nou penalty pentru U. Transforma foarte sigur acelasi Soporan.2-1, min. 50: Didi profita de o indecizie a apararii Universitatii si inscrie pe langa Merlier.2-2, min. 77: La trei minute de la intrarea in teren, Trica egaleaza pentru CFR Cluj cu un sut de la marginea careului mare.3-2, min. 78: Bundea il gaseste liber in careu pe suteu, iar mijlocasul Universitatii inscrie in poarta lui Nuno Claro.3-3, min. 80: Dupa o pasa in careu a lui Culio, Peralta aduce din nou egalarea pentru campioana Romaniei.inainte de startul partidei au avut loc incidente in sectorul galeriei CFR-ului, insa fortele de ordine au intervenit si i-au calmat pe suporterii campioanei.Presedintele lui CFR Cluj, Iuliu Muresan, nu a urmarit partida la tribuna oficiala a stadionului Ion Moina, el luand loc pe banca de rezerve a oaspetilor.Mijlocasul Universitatii, Rares Soporan, a executat in aceasta partida patru lovituri de la 11 metri, doua in timpul regulamentar de joc si doua la loviturile de departajare, ultima fiind aparata de Nuno Claro, si astfel echipa sa a ratat calificarea in optimile competitiei. Foto: Prosport