CM Handbal China: Romania Ungaria 31-25

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, luni, in faza grupelor principale la Campionatul Mondial din China, dupa ce a obtinut cea de-a treia victorie in grupa preliminara C, cu Ungaria, scor 31-25 (16-7). Transmite-le aici un mesaj!Confruntarea devenita deja traditionala in ultimul deceniu a inceput cu sase minute de seceta , scorul fiind deschis de Ungaria, dupa mai multe atacuri ratate de ambele echipe.Romania a spart gheata prin Lecusanu, 1-2 (minutul 7), dupa care a avut de luptat din greu si cu apararea adversa, aflata in permanenta la limita regulamentului (5-4, min. 13). La mijlocul reprizei, Romania conducea cu 7-5, dupa finalizari precise ale Narcisei Lecusanu, dar si interventii care au dat moral tricolorelor ale portarului Paula Ungureanu. Dupa 10-6 (min. 20), jucatoarele antrenate de Radu Voina au prins si mai mult curaj, iesind la pauza intr-un avantaj linistitor, 16-7. Au fost 30 de minute in care Ionela Stanca a fost tocata de apararea ungara, pivotul Romaniei izbucnind in plans de cateva ori din cauza loviturilor primite. Foto: sport.roCiteste mai mult pe sport.ro