CM Rugby 2011: Australia ocupa locul 3. Noua Zeelanda va fi campioana mondiala?

Campionatul Mondial de rugby care se desfasoara in aceste zile in Noua Zeelanda se apropie de final. Vineri, Auckland a gazduit finala mica a competitiei, combatante fiind Tara Galilor si Australia.O noua confruntare intre emisfera sudica si cea nordica, adjudecata dupa o confruntare spectaculoasa de selectionata cangurilor. Australienii au inceput mai bine intalnirea, concretizandu-si dominarea teritoriala prin eseul lui Barnes (min.12), completat si de transformarea lui O’Connor. Tara Galilor a echilibrat partida insa, pana la pauza nu a reusit decat sa reduca din diferenta: 7-3.Vezi aici cine este noua campioana mondiala la rugbyLa reluare, europenii au parut chiar ca pot intoarce soarta partidei, minutul 50 gasindu-i in avantaj dupa eseul lui Williams insa Australia a revenit treptat prin doua lovituri de pedeapsa transformate de O’Connor.Eseul lui McCalman si drop-golul lui Barnes au creat o diferenta suficienta in favoarea Australiei, Tara Galilor neputand crea un pericol real pentru buturile adverse decat in ultimele minute ale intalnirii, Halfpenny punct printr-un eseu de efect.Scorul final al intalnirii a fost Australia-Tara Galilor 21-18, trupa lui Warren Gatland cucerind bronzul mondial, dupa aurul din 1991 si 1999 si argintul din 2003.