CM Rugby 2011 – Franta in finala!

Selectionata cocosului galic este prima finalista a Campionatului Mondial de Rugby care se desfasoara in aceste zile in Noua Zeelanda, dupa ce a dispus de o alta reprezentanta a emisferei nordice, Tara Galilor, cu scorul de 9-8.A fost o victorie muncita a Frantei in conditiile in care britanicii au ramas cu un jucator mai putin pe teren inca din minutul 24, capitanul de echipa Sam Warburton, fiind eliminate pentru o intrare periculoasa la Vincent Clerc.Vezi aici cine este noua campioana mondiala la rugbyGalezii au condus la debutul meciului cu scorul de 3-0 in urma transformarii unei lovituri de pedeapsa de catre Hook, insa Franta a intors scorul tot in urma unor lovituri de penalitate. La pauza era 6-3 pentru francezi, la cinci minute de la reluare, acestia distantandu-se la 9-3.Momentul crucial al intalnirii avea sa se intample in minutul 58, atunci cand Mike Phillips a punctat printr-un eseu pentru Tara Galilor, insa Jones nu a fructificat conversia astfel incat scorul a ramas 9-8, diferenta minima mentinuta de francezi pana la final.In cea de-a doua semifinala, tara gazda, Noua Zeelanda va intalni duminica pe marea sa rivala Australia.Sursa foto: rugbyworldcup.com