Campioana Romaniei, CFR Cluj, a fost eliminata din cupele europene

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a fost eliminata din cupele europene, dupa ce a pierdut miercuri pe teren propriu, scor 1-3 cu AS Roma, in etapa a 5-a a Grupei A a Ligii Campionilor, deoarece se afla la 3 puncte distanta de ocupanta locului 3, Girondins Bordeaux, transmite corespondentul NewsIn.CFR CLUJ-AS ROMA 1-3 (Y. Kone 30 / Brighi 12, 64, Totti 23)CFR Cluj: Stancioiu – Panin, Cadu, Galliasi, Pereira – Dani (Peralta 72), Muresan – Dubarbier (E. Kone 69), Trica (Deac 84), Culio – Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.AS Roma: Doni – Casseti, Juan, Mexes, Tonetto (Riise 86) – Taddei, De Rossi, Brighi – Perrotta (Pizarro 90) – Totti (Vucinic 81), Baptista. Antrenorul: Lucian Spalletti.Cartonase galbene: Trica 74, Panin 82 /De Rossi 57, Totti 74Arbitri: Lucilio Batista – Joao Ferreira, Sergio Lacroix (toti din Portugalia)Stadion: Dr. Constantin Radulescu; Spectatori: 19.992Cum s-au marcat golurile:0-1, min. 12: Perrotta a profitat de indecizia lui Galliasi si Stancioiu, a recuperat mingea din tusa si a centrat in careul mic pentru Brighi, care nu a indeplinit decat o simpla formalitate.0-2, min. 23: Francesco Totti a executat perfect o lovitura libera de la aproximativ 23 de metri cu un sut in vinclul din stanga portii aparate de Stancioiu.1-2, min. 30: Yssouf Kone a trimis in plasa cu o lovitura de cap din patru metri dupa ce sutul lui Pereira a fost respins in lateral de Doni.1-3, minutul 64: Brighi a preluat o mingea in interiorul careului si a marcat cu un sut plasat pe langa Stancioiu.CFR Cluj a ratat o mare ocazie prin Yssouf Kone in minutul 4 al jocului, atunci cand acesta a ramas singur in careul de 6 metri cu Doni, insa sutul sau a fost respins in corner de portarul Romei.In minutul 19, Eugen Trica, liber din 8 metri, a sutat putin pe langa poarta lui Doni, dupa pasa perfecta venita de la Dubarbier. Imediat dupa ocazia ratata, Trica s-a pus in genunchi si si-a aplecat capul pe pamant de suparare, fiind ridicat cu greu de Kone.Acelasi Kone a mai trecut o data pe langa gol in minutul 38, atunci cand din pasa lui Culio, a trimis milimetric pe langa poarta, din cinci metri.Mai multi suporteri ai campioanei au strigat numele lui Nuno Claro imediat dupa golul marcat de Roma in minutul 11, considerandu-l principalul vinovat pe Stancioiu la reusita lui Brighi. De asemenea, fanii au afisat si un banner ironic la adresa goalkeeperului de 27 de ani: Edi, esti beton! .In minutul 74, dupa o intrare dura a lui Trica la un adversar, vedeta lui AS Roma, Francesco Totti, l-a luat de tricou pe fotbalistul roman, cerandu-i socoteala pe un ton ridicat. Cei doi au fost despartiti doar dupa interventia mai multor coechiperi ai lui Totti si a arbitrului. in urma acestui conflict, capitanul Romei a fost avertizat cu un cartonas galben, in timp ce Trica a primit aceeasi sanctiune insa pentru faltul comis.Atacantul campioanei CFR, Yssouf Kone, a marcat impotriva Romei al treilea gol al sau in grupele Ligii Campionilor, dupa ce in editia trecuta, reusise sa inscrie pentru Rosenborg in partidele cu Valencia si Schalke 04. Fotbalistul de 26 de ani a ajuns la golul cu numarul 6 de cand a fost transferat la campioana Romaniei.CFR Cluj nu a avut pe banca de rezerve decat sase jucatori din cauza numarului mare de accidentati. Astfel, Maurizio Trombetta i-a avut alaturi pe Nuno Claro, Alcantara, Deac, Emmanuel Kone, Peralta si Diego Ruiz, acesta din urma revenind dupa o pauza de aproximativ o luna tot din cauza unei accidentari. Pe lista indisponibililor se numara jucatori ca Andre Leao, Didi, Tony sau Minteuan.Formatia italiana a fost incurajata la Cluj de aproximativ 700 de suporteri, pozitionati la peluza rezervata oaspetilor, dar si la Tribuna a II-a.La inceputul meciului, suporterii campioanei au afisat un banner imens pe care scria Suntem mandri de voi , cu referire la parcursul bun pe care CFR l-a facut in acest sezon al Ligii Campionilor.Echipa lui Trombetta a dominat meciul la capitolul suturi pe poarta, avand nu mai putin de 16 de-a lungul celor 90 de minute, dintre care 7 au fost pe poarta. Oaspetii au sutat de 10 ori spre buturile lui Stancioiu, cinci dintre suturi fiind pe spatiul portii.CFR Cluj a avut in primele 45 de minute ale meciului timp de 51% posesia mingii, insa pana la final, Roma s-a impus si la acest capitol, avand 52%.In urma acestui esec, campioana CFR Cluj a fost eliminata din cupele europene cu o etapa inaintea incheierii acestei faze a competitiei, deoarece in celalalt meci al grupei Bordeau si Chelsea au remizat, scor 1-1. Formatia din Gruia a adunat 4 puncte dupa primele 5 jocuri, in timp ce primele doua locuri, care asigura calificarea in optimi, sunt ocupate de AS Roma, cu 9 puncte, si Chelsea cu 8 puncte. Pozitia a treia, care asigura calificarea in 16-imile de finala ale Cupei UEFA, este ocupata de Girodins Bordeaux, cu 7 puncte, dar care are insa avantajul jocurilor directe cu CFR. Astfel, indiferent de rezultatul partidei cu Chelsea, din ultima etapa, echipa lui Trombetta nu mai poate spera la calificare.Clasament: 1. AS Roma 9p, 2. Chelsea 8p, 3. Bordeaux 7p, 4. CFR Cluj 4p.In acest sezon al Ligii Campionilor, CFR Cluj a obtinut urmatoarele rezultate: 2-1 cu AS Roma (d), 0-0 cu Chelsea (a), 0-1 cu Bordeaux (d), 1-2 cu Bordeaux (a) si 1-3 cu AS Roma (a).