Campionatul European Futsal: Romania s-a calificat in sferturile de finala

Selectionata de fotbal in sala a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European desfasurat in aceste zile in Croatia.Dupa ce a suferit o infrangere in prima partida a turneului, 1-2 impotriva nationalei tarii gazda, tricolorii erau nevoiti sa obtina o victorie la scor in partida cu Cehia, pentru a-si asigura promovarea in faza urmatoare a competitiei.Desi a inceput bine jocul, compatritii nostri s-au vazut condusi din minutul 8 cu scorul de 1-0, gol inscris de Belej. Pauza le-a gasit totusi pe cele doua echipe la egalitate, Dobre restabilind echilibrul pe tabela de marcaj in minutul 17.Romanii au fructificat totusi plus de valoare in repriza a doua. Ignat (min.33) si Florin Matei (min.38) a adus nationala noastra in avantaj de doua goluri, diferenta care ne propulseaza intre primele opt selectionate ale continentului.Clasament grupa A:1. Romania 4-3 3p2. Croatia 2-1 3p3. Cehia 1-3 0pIn grupa, mai este de disputat o singura intalnire: Croatia – Cehia.Sursa foto: gsp.ro