Campionatul European de Polo: Romania – Muntenegru 9-9

nbsp;

Romania a terminat la egalitatea, 9-9 cu Muntenegru, ultima partida din grupa A de la Campionatul European de polo care se desfasoara la Zagreb.

Tricolorii au inceput curajos prima repriza, deschizind scorul prin Alexandru Matei, insa adversarii au revenit si, la finalul celor opt nbsp; minute de joc, scorul era 3-3.

In cea de-a doua repriza, campionii europeni au preluat conducerea, dupa ce Romania a inscris doar un gol prin Andrei Iosep, in timp ce adversarii au marcat de trei ori. nbsp; Elevii lui Istvan Kovacs au revenit in cea de-a treia repriza. Reusitele lui Diaconu, Negrean, Iosep si Cosmin fac ca Romania sa se afle in avantaj, 8-7, inaintea ultimelor opt minute din partida.

Din cauza greselilor din atac, tricolorii nu au putut sa se mentina la conducerea meciului, fiind nevoiti sa se multumeasca cu un egal, egal pe care l-au obtinut cu o jumatate de secunda inaintea finalului cind Andrei Iosep a reusit golul care a stabilit scorul final, 9-9.

Romania va juca pentru o clasare pe pozitiile 7-12, cu cistigatoarea din meciul Turcia-Macedonia.