Campionatul European de gimnastica – Romania a ocupat locul 3 in finala pe echipe

Echipa de senioare a Romaniei a terminat pe pozitia a treia concursul din cadrul Campionatului European de gimnastica artistica ce se desfasoara la Birmingham. Inaintea ei s-au clasat Rusia si, surprinzator, Marea Britanie.Romania nu a reusit sa-si apere titlul detinut din 2008, motivele sunt diverse. In primul rand, lotul a fost schimbat aproape in totalitate, Amelia Racea, Raluca Haidu, Ana Porgras si Diana Chelaru avand o mica experienta in concursurile de acest nivel. In plus, unele dintre fete au acuzat si probleme de sanatate. Mai vechi sau de data recenta. S-a simtit si tracul, la primul aparat Haidu ratand la barna – nota ei, 12,100, a contat foarte mult in stabilirea ierarhiei finale. Sursa foto: AdevarulCiteste mai mult pe site-ul Adevarul