Campionul inimilor noastre

Deoarece meciul dintre Lucian Bute si Librado Andrade nu a putut fi vizionat la nici un post tv din Romania, la ora partidei am fost cu urechile ciulite la postul national de radio. Imi radea inima de fiecare data cand Adrian Fetecau mai anunta inca o repriza trecuta in avantajul galateanului. Totul parea ca merge perfect. Gongul final ar fi trebuit sa insemne doar confirmarea unui rezultat care venea firesc: victorie Bute dupa un meci controlat cu autoritate de la un capat la altul.Ultima repriza a contrastat insa destul de mult in comparatie cu desfasurarea anterioara a partidei. Mexicanul isi revenise aproape miraculos dupa unsprezece reprize in care rezistase cu stoicism miilor de pumni primiti din partea lui Lucian. Mai proaspat din punct de vedere fizic, il ataca pe roman cum nu o mai facuse pana in acel moment si cu 2-3 secunde inainte de final il trimite la podea.Nu-mi venea sa cred. Nici lui Fetecau. Arbitrul incepuse numaratoarea dar o continua numai dupa ce se opreste cateva secunde pentru a-i atrage atentia lui Andrade sa se retraga in coltul neutru. Lucian este din nou in picioare inainte ca arbitrul sa finalizeze numaratoarea. Pare descumpanit insa gongul il salveaza. Mare noroc caci victoria sa la puncte nu putea fi pusa la indoiala.Controverse. Cum era de asteptat, intreaga echipa tehnica a mexicanului contesta decizia arbitrului de a aproba continuarea ultimelor 2 secunde din joc. Nu mai stiam ce sa cred. Daca vedeam cu ochii mei ce s-a intamplat era altceva.Asa insa…Dupa cateva secunde de gandire imi spun: baieti destepti astia de la InterBox…nu degeaba au organizat ei gala la Montreal. Si ce daca arbitru l-a avantajat pe Lucian? Foarte bine! Ia sa mai fim si noi romanii avantajati ca ne-am saturat de cat ne-au furat unul si altul! .Nu trece foarte mult timp si gasesc pe internet imagini de la aceasta partida. Instinctiv, selectez ultimele secunde ale intalnirii. Intr-adevar, Andrade vine ca un tavalug peste Bute si il trimte la podea. Faza destul de neclara. Galateanul se ridica in picioare si in aclamatiile spectatorilor este declarat invingator. Ma inarmez cu un cronometru si derulez inapoi faza. Bute cade la pamant. Arbitrul este deja langa el gata pentru a incepe numaratoarea. Se intoarce la un moment dat spre mexical pentru a-l atentiona. Lucian este din nou in picioare … Cronometrul imi arata 8 secunde. Buuuun. Mai cronometrez inca o data. Acum imi da … 7 secunde. 7-8 secunde, de parca ar mai conta! Pentru mine este foarte clar: Lucian Bute si-a pastrat titlul mondial pe bune . Chiar daca ar fi continuat numaratoarea arbitrul nu ar fi apucat sa rosteasca cifra 10.Declaratiile mexicanului imi par acum simpla vorbarie. Poate asa am fi procedat fiecare dintre noi in locul lui.Pentru noi nimic nu mai conteaza. BRAVO LUCIAN! ESTI CAMPIONUL INIMILOR NOASTRE!