Carstea calificata in semifinalele turneului de tenis de la Taskent

Zi plina pentru tenisul de camp feminin din Romania. Nu mai putin de trei sportive au disputat partide contand pentru sferturile de finala ale turneului de tenis de la Taskent.Prima romanca intrata pe terenul central a fost Raluca Olaru, oponenta fiindu-i Magdalena Rybarikova. Meciul nu a avut istoric, victoria revenindu-i intr-un mod categoric jucatoarei slovace cu scorul de 6-1, 6-2.Doua ore mai tarziu, Sorana Carstea a intalnit-o, in aceeasi faza a competitiei pe portugheza Michelle Larcher de Brito. Meci intre doua competitoare de valori relativ egale, inspiratia de care a dat dovada jucatoarea nostra in debutul primului set si in tie-break-ul setului secund fiind decisive pentru deciderea semi-finalistei: 6-2, 7-6 si Carstea o va intalni in semi-finale chiar pe slovaca Magdalena Rybarikova.Din pacate, vestile bune in ceea ce priveste proba de simplu se terminasera odata cu calificarea Soranei Carstea in semifinale caci si cea de-a treia reprezentanta a nostra, Monica Niculescu, a ratat accederea in turul urmator. Adversara i-a fost chinezoaica Shuai Peng, in fata careia s-a inclinat in trei seturi 7-6, 2-6, 4-6.Elimnata in proba de simplu, Raluca Olaru s-a revansat in concursul de dublu chiar impotriva celei care o eliminase la simplu cateva ore mai devreme. Perechea Raluca Olaru /Olga Savciuk (Ucraina) s-a impus in fata cuplului Alexandra Panova (Rusia)/Magdalena Rybarikova (Slovacia), scor 6-2, 6-2, urmand a juca finala impotriva perechii Nina Bratsikova (Rusia)/Kathrin Woerle (Germania).