Chelsea Londra a castigat Cupa Angliei

Chelsea Londra a reusit sambata sa castige si Cupa Angliei, dupa o victorie grea obtinuta in fata lui Portsmouth, 1-0. Meciul a fost incredibil, scorul la pauza fiind 0-0 in conditiile in care Chelsea lovise bara de cinci ori. Primul sezon al lui Ancelotti in Anglia se dovedeste a fi unul extrem de bun, multumita si lui Didie Drogba si celor 37 de goluri pe care acesta le-a marcat.Campioana din Premier League a aratat in prima parte a meciului de pe Wembley un fotbal extrem de spectaculos. Lampart a lovit primul bara cu un sut de la 35 de metri, in minutul 14, iar poarta lui Portsmouth parea ca va fi perforata foarte devreme. Anelka i-a facut si el zile negre veteranului James, iar Salomon Kalou a trimis si el in bara in minutul 27, desi era in fata portii goale. Doar trei minute mai tarziu, Terry a ajuns primul la o centrare si a strafulgerat si el bara, pentru a treia oara!Meciul a parut sa semene tot mai mult nuvela fantastica pe finalul reprizei, iar Drogba a ratat si el golul in minutul 38. James i-a respins sutul in bara, iar mingea a cazut pe linia portii si a iesit. A cincea bara a primului act a venit in minutul 42, cand Drogba a ratat din nou. Poate cel mai nedrept scor la pauza vazut in ultimii ani in fotbal.Italianul Ancelotti a schimbat la pauza, fortat de accidentarea lui Ballack, si l-a trimis in teren pe Beletti, dar exact brazilianul nou-intrat a comis un fault stupid in minutul 55. Spre norocul albastrilor , Kevin Boateng a executat foarte slab, iar Cech a fost la datorie. Si, cum se intampla in fotbal, Chelsea a reusit imediat golul necesar. Didier Drogba a lovit din nou bara din lovitura libera, dar de data aceasta mingea a sarit unde trebuia – in plasa. Formatiile de joc:Chelsea: Cech, Ivanovic, Alex, Terry, Ashley Cole, Lampard, Ballack, Malouda, Anelka, Drogba, Kalou. Rezerve: Hilario, Joe Cole, Zhirkov, Paulo Ferreira, Sturridge, Matic, BellettiPortsmouth: James, Finnan, Rocha, Mokoena, Mullins, Brown, Diop, Boateng, O’Hara, Piquionne, Dindane. Rezerve: Ashdown, Utaka, Vanden Borre, Hughes, Ben-Haim, Kanu, BelhadjCiteste stirea completa in paginile site-ului Antena 3