Ciclism: Rusul Denis Menciov a castigat Turul Italiei

Rutierul rus Denis Menciov, de la echipa Rabobank, a castigat duminica cea de-a 100 editie a Turului ciclist al Italiei si a obtinut traditionalul tricou roz, devansandu-i pe italienii Danilo Di Luca si Franco Pellizotti, informeaza AFP.Denis Menciov (31 de ani) este al treilea ciclist rus care castiga Turul Italiei, dupa Evgheni Berzi (1994) si Pavel Tonkov (1996).Totodata, Menciov a fost cel mai rapid ciclist din istoria turului, cu o medie de 40,126 kilometri pe ora.La aceasta editie a Turului Italiei a participat si americanul Lance Armstrong, care a ocupat la general locul 12.Editia 2008 a Turului Italiei fusese castigata de italianul Danilo Di Luca.Etapa finala a turului, a 21-a, care a programat o proba de contratimp pe o distanta de 14 kilometri in apropierea Romei, l-a avut invingator pe lituanianul Ignatas Konovalovas, de la echipa Cervelo, care a inregistrat un timp de 18 minute si 42 secunde. Pe locul 2 s-a situat britanicul Bradley Wiggins, de la echipa Garmin (18 min. si 55 secunde), iar pe 3 a sosit norvegianul Edvald Boasson Hagen, de la formatia Columbia (19 min. si 56 secunde).La finalul etapei 21, tabloul de onoare a fost urmatorul: tricoul roz (castigatorul clasamentului general) – Denis Menchov (Rabobank); tricoul ciclam (pentru liderul clasamentului pe puncte) – Danilo Di Luca; tricoul verde (cel mai bun catarator) – italianul Stefano Garzelli; tricoul alb (cel mai bun tanar) – belgianul Kevin Seeldraeyers. In clasamentul echipelor, la categoria cei mai buni timpi s-a impus Astana, in timp ce in topul pe puncte lider a fost Columbia.