Complexul francez a atins si campioana CFR Cluj

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a fost invinsa, miercuri, scor 0-1, in partida cu Girondins Bordeaux, din Grupa A a Ligii Campionilor, in urma autogolului marcat de capitanul Cadu, transmite trimisul NewsIn in Franta.BORDEAUX – CFR CLUJ 1-0 (Cadu 54-autogol)Bordeaux: Rame – Chalme, Planus, Diawara, Jurietti – Fernando, Diarra – Obertan (Gouffran 61), Gourcuff, Bellion (Wendel 61) – Chamakh. Antrenor: Laurent Blanc.CFR Cluj: Stancioiu – Tony, Cadu, Galiassi, Pereira – Peralta, Muresan – Dubarbier (Didi 74), Trica, Culio – Y. Kone (E. Kone 84). Antrenor: Maurizio Trombetta.Cartonase galbene: Chalme 22, Chamakh 33, Rame 37 / Peralta 21, Cadu 42, Culio 58, Trica 68, 90, Muresan 71Cartonas rosu: Trica 90Arbitri: Ivan Bebek – Tomislav Petrovic, Tomislav Setka (toti Croatia).Stadion: Chaban-Delmas; Spectatori: 26.213Cum s-a marcat golul:1-0, minutul 54 : Gourcouff a centrat de pe partea dreapta, iar Cadu, in incercarea de a respinge mingea din careul de sase metri, a trimis in propria poarta, desi niciun adversar nu il presa.In minutul 33, Chamakh l-a faultat dur pe Tony, calcandu-l pe glezna stanga, fundasul campioanei avand nevoie de interventia medicilor pentru a ramane pe teren.In minutul 37, Galliasi s-a accidentat la fata dupa un duel cu un adversar si a cazut in careul francez. Portarul gazdelor, Ulrich Rame, s-a dus la acesta si l-a luat de brat pentru a-l scoate fortat in afara terenului, insa arbitrul Bebek a intervenit si i-a acordat francezului cartonas galben.Mijlocasul lui CFR Cluj, Eugen Trica, a fost eliminat in minutul 89 al partidei pentru cumul de cartonase galbene si va rata partida retur de peste doua saptamani. Dupa ce primise un avertisment in minutul 68, Trica l-a incasat si pe al doilea cu un minut inaintea finalului, pentru o simulare.Titular obisnuit la CFR, mijlocasul portughez Dani nu a fost trimis in garnitura de start pentru acest meci de Maurizio Trombetta, deoarece nu a fost recuperat complet dupa accidentarea suferita la glezna in derby-ul cu Dinamo. Fotbalistul a fost totusi inclus in lot, fara sa fie utilizat.Formatia clujeana a fost incurajata de aproximativ 600 de suporteri la Bordeaux, care au fost alaturi de echipa favorita pe toata durata partidei. Alte aproximativ 50 de persoane au sustinut din tribune campioana Romaniei, ele venind special pentru a-l urmari pe fundasul Tony da Silva, originar din Franta.Fotbalistul ivorian al lui CFR Cluj, Emanuel Kone, a debutat in Liga Campionilor in acest joc. Mijlocasul de 22 de ani a fost introdus pe teren in minutul 84, in locul lui Yssouf KoneGirodins Bordeaux s-a aflat in fata celei de-a treia intalniri cu o echipa din Romania in cupele europene, dupa dublele manse cu Universitatea Craiova, din editia 1982/1983 a Cupei UEFA, si Dinamo, in editia 1984/1985 in Cupa Campionilor Europeni. in ambele cazuri, francezii s-au impus cu 1-0 pe teren propriu, in timp ce la Craiova a pierdut, scor 0-2, iar in deplasarea de la Dinamo a reusit sa remizeze, scor 1-1.In ultimele doua saptamani, intre echipele din Romania si cele din Franta s-au disputa trei partide. Prima a fost intre echipele nationale, la Constanta, atunci cand tricolorii lui Victor Piturca au reusit doar un egal, scor 2-2, desi au condus cu 2-0, a doua intre Steaua si Lyon, in grupele Ligii Campionilor, castigata de francezi cu 5-3, dupa ce ros-albastrii au avut de asemenea un avantaj de doua goluri. Disputa dintre CFR si Bordeaux a fost ultima dintre cele trei. Peste doua saptamani va avea loc si returul partidelor Steaua-Lyon si Bordeaux-CFR.Aceasta este prima infrangere a campioanei CFR Cluj cu Maurizio Trombetta pe banca tehnica. Italianul debutase ca antrenor la gruparea ardeleana in partida cu AS Roma, prima din grupele Ligii, castigata cu 2-1, iar de atunci a disputat sapte partide, reusind sa castige patru dintre acestea, in timp ce alte trei s-au incheiat la egalitate.In cealalta partida din grupa, Chelsea Londra a invins AS Roma, scor 1-0, gratie reusitei lui John Terry, iar clasamentul grupei este urmatorul: 1. Chelsea Londra 7p (5-0), 2. CFR Cluj 4p (2-2), 3. AS Roma 3p (4-4), 4. Bordeaux 3p (2-7).Urmatoarea etapa se va disputa la 4 noiembrie si programeaza urmatoarele intalniri: CFR Cluj-Bordeaux si AS Roma-Chelsea Londra.