Cristi Chivu a inscris primul sau gol pentru Inter Milano

Cristi Chivu, care a marcat primul sau gol pentru echipa Inter Milano, in meciul de pe teren propriu cu Atalanta, scor 3-1, a aratat prin aceasta reusita ca a incheiat, in mod oficial, faza de refacere si revenire pe gazon dupa accidentarea suferita la cap, scrie Gazzetta dello Sport. In minutul 33 al reprizei secunde, a fost sutul «bomba» a lui Chivu din afara careului, care a asigurat cele trei puncte pentru Inter si a incheiat, in mod oficial, faza de refacere si revenire pe gazon a jucatorului roman. A avut casca de protectie pe cap, dar Chivu a putut sa o dea jos fara sa ia cartonasul galben pentru a se bucura la gol.Mai bine decat un tricou , a notat cotidianul italian, in editia sa online.Cristian Chivu a revenit pe teren, la finalul lunii martie, dupa o pauza de 77 de zile cauzata de o accidentare la cap. Chivu s-a accidentat la cap in meciul cu formatia Chievo, disputat in data de 6 ianuarie, la un duel cu fotbalistul Sergio Pellissier. El a fost supus unei interventii chirurgicale reusite, ce a durat aproximativ doua ore, pentru indepartarea unui hematom si pentru refacerea unei fracturi din zona parietala dreapta.Site-ul calciomercato.it l-a considerat pe Cristian Chivu drept fotbalistul meciului Inter-Atalanta, acordandu-i nota 8: Cea mai mare nota pentru Chivu pentru golul marcat si pentru a sarbatori faptul ca a depasit cu succes momentul dificil prin care a trecut .Agentia Datasport i-a acordat jucatorului roman nota 7 pentru jocul de sambata, considerandu-l unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, alaturi de Zanetti (7,5), Mariga (7) si Milito (7). Chivu a facut o buna partida in aparare si a incununat jocul bun cu un gol marcat , a scris sursa citata.Aceasi nota a primit-o Chivu si din partea site-ului ilsussidiario.net, care a aprecizat ca internationalul roman a facut un marcaj atent la jucatorul echipei din Bergamo, Ferreira Pinto: Chivu a fost atent in a-l marca pe Ferreira Pinto si si-a facut cadou golul de 3-1, cu un sut violent cu piciorul stang de la marginea careului .Citeste stirea completa in paginile site-ului Sport.ro