Croatia este noua campioana europeana la polo

Nationala de polo a Croatiei a castigat, sambata, finala mare a Campionatului European de la Zagreb, in fata Italiei, scor 7-3, in timp ce medaliile de bronz au revenit Serbiei, care s-a impus in fata Ungariei, cu 10-8.Inceperea finalei mari a CE de la Zagreb a fost amanata cu 30 de minute, din cauza derbiului croat la fotbal, dintre Hajduk Split si Dinamo Zagreb, care a fost transmis live de aceeasi televiziune, inaintea celui de polo, cu incepere de la ora 20.00.Echipa Romaniei a incheiat CE de la Zagreb pe locul 7, dar nereusind sa acceada in primele cinci locuri, calificante direct la CE din 2012, vor fi obligati sa joace calificari pentru turneul final, programat in Olanda peste doi ani.Clasament final la Campionatul European de la Zagreb: 1. Italia, 2. Croatia, 3. Serbia, 4. Ungaria, 5. Muntenegru, 6. Germania, 7. ROMANIA, 8. Spania, 9. Grecia, 10. Turcia, 11. Rusia, 12. Macedonia.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro