Cupa Africii 2012 – Guineea Ecuatoriala a invins Libia pe Estadio de Bata. Video

Una din gazdele competitiei din acest an a reusit sa se impuna in meciul de deschidere, acumuland 3 puncte ce o pot propulsa din grupa la debut.Guineea Ecuatoriala a debutat cu dreptul la Cupa Africii pe Natiuni din 2012, editie pe care o coorganizeaza alaturi de Gabon.Pe Estadio de Bata, singura tara de pe continentul negru care are ca limba oficiala spaniola s-a impus cu 1-0 in fata Libiei, cea care a scapat in urma cu ceva timp de Muammar Gaddafi.Gazdele au intrat mai bine in joc si au avut o bara in minutul 16 prin Edjogo-Ewono. A fost singura faza notabila a primei reprize.Dupa pauza, Ihab si Zuway puteau marca pentru Libia in aceeasi faza, insa golul avea sa fie reusit de cei din Guineea Ecuatoriala: in minutul 87 Balboa a profitat de o pozitionarea gresita a defensivei libiene si l-a executat pe Abboud.Putea fi 2-0 , insa sutul rezervei Ekanga din prelungiri a nimerit bara. Libia putea egala in ultmimul minut, insa Al Sharif a preferat sa cada in careul advers in loc sa continue faza.Guineea Ecuatoriala va disputa urmatorul meci din grupa impotriva Zambiei, in cazul unei victorii fiind deja calificata in sferturi.