Cupa Confederatiilor – Brazilia a invins in finala SUA, scor 3-2

Echipa nationala a Braziliei a castigat editia din 2009 a Cupei Confederatiilor, dupa ce a invins, duminica, Statele Unite, scor 3-2, desi a fost condusa la pauza cu 2-0, informeaza site-ul oficial al competitiei.Scorul a fost deschis de Statele Unite in minutul 10, prin Dempsey, iar Donovan a dublat diferenta de pe tabela in minutul 27. Brazilia a marcat in minutul 46, prin Luis Fabiano, care mai punctat o data, in minutul 74, pentru 2-2. Golul victoriei Braziliei a fost reusit de capitanul echipei nationale, Lucio, in minutul 84. Sud-americanii au castigat pentru a treia oara Cupa Confederatiilor. Statele Unite: Howard – Spector, DeMerit, Onyewu, Bocanegra – Dempsey, Feilhaber (Kljestan 75), Clark (Casey 88), Donovan – Davies, Jozy Altidore (Bornstein 75). Selectioner: Bob Bradley. Brazilia: Julio Cesar – Maicon, Lucio, Luisao, Santos (Alves 66) – Melo, Gilberto Silva, Ramires (Elano 67), Kaka – Luis Fabiano, Robinho. Selectioner: Carlos Dunga. Finala a avut loc pe stadionul Ellis Park din Johannesburg, fiind condusa la centru de arbitrul suedez Martin Hansson. FIFA l-a comemorat inaintea ultimei partide pe mijlocasul camerunez Marc-Vivien Foe, care a decedat la varsta de 26 de ani, in 2003, in timpul unei meci de la Cupa Confederatiilor, disputat in Lyon. La ceremonie a participat si fiul jucatorului. Locul 3 in competitie a fost ocupat de echipa nationala a Spaniei, care a invins cu 3-2 Africa de Sud. Sursa foto: prosport.ro